خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان؛ عبدالله: در مذاکره با طالبان پیشرفتی نداشتیم

شهر کابل پایتخت افغانستان
شهر کابل پایتخت افغانستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بایدن در خط مشی سیاست خارجی خود در وب سایتش گفته است که اکثریت قریب به اتفاق نیروهای آمریکایی را از افغانستان به کشور باز می‌گرداند و ماموریت‌ها را روی القاعده و داعش متمرکز خواهد کرد.

آگهی

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که پس از حدود دو ماه جلسه هیات‌های مذاکره‌کننده این کشور و طالبان در دوحه قطر، هیچ پیشرفتی حاصل نشده و همچنان راه دشواری در روند صلح در پیش است.

عبدالله عبدالله گفت که محاسبه طالبان در استفاده از افزایش خشونت برای امتیازگیری در مذاکرات صلح، اشتباه است: «هنوز پیشرفت نکردیم. امروز راه‌حل چیست؟ هیات را فرا بخوانیم و بگوییم که دیگر حضور شما [در دوحه] ضروری نیست، چون نتیجه نگرفته‌اید. آیا این کار انجام شود خوب است یا کار دیگر باید صورت گیرد؟»

از سوی دیگر مقامات و تحلیلگران می‌گویند که تغییر دولت ایالات متحده آمریکا در نهایت منجر به خروج سریعتر نیروهای خارجی از افغانستان خواهد شد اما مناقشه در نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عدم اطمینان را افزایش داده است و می‌تواند گفت‌وگوهای صلح را طولانی‌تر کند.

آیا رود مذاکرات کند می‌شود؟

طبق گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت افغانستان گفته است که روند کار با دولتی تحت رهبری جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا، واضح‌تر و کمتر آشفته خواهد بود.

وی افزوده است: «به این ترتیب یک توییت سرنوشت سربازان آمریکایی در افغانستان را تعیین نخواهد کرد.»

شبه‌نظامیان طالبان این هفته از ایالات متحده آمریکا خواستند که به توافق‌نامه ماه فوریه با دولت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی تا ماه مه آینده پایبند باشند.

با این حال مقام‌های افغان امیدوارند که شماری از نیروهای آمریکایی تا ماه مه در افغانستان باقی بمانند.

 به گزارش رویترز، فرانسه نیز از آمریکا خواهد خواست تا برای تداوم مبارزه با افراط‌گرایی، نظامیانش را از افغانستان و عراق خارج نکند. 

درک می‌کنیم که افراد نزدیک به جو بایدن دیدگاه دیگری درباره خروج نیروها دارند. احتمالا این موضوع به دولت افغانستان فرصت خواهد داد تا خود را آماده کند چرا که ما گفته‌ایم که یک خروج غیرمسئولانه [احتمالا] منجر به فروپاشی برخی نهادها خواهد شد
فوزیه کوفی
مذاکره کننده دولت افغانستان

فوزیه کوفی، مذاکره کننده دولت افغانستان به رویترز گفت: «درک می‌کنیم که افراد نزدیک به جو بایدن دیدگاه دیگری درباره خروج نیروها دارند. احتمالا این موضوع به دولت افغانستان فرصت خواهد داد تا خود را آماده کند چرا که ما گفته‌ایم که یک خروج غیرمسئولانه [احتمالا] منجر به فروپاشی برخی نهادها خواهد شد.»

دونالد ترامپ در ماه اکتبر گذشته در توییتی که تعجب بسیاری را برانگیخت خواستار بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور تا کریسمس شد اقدامی که طالبان از آن استقبال کرد و مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز همان روز گفت که تعداد نیروهای آمریکا در آغاز سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۵۰۰ نفر خواهد رسید.

مقام‌های آمریکایی که در حال حاضر هفته‌های باقیمانده حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید را نظاره‌گر هستند منتظرند ببینند آیا او به قول مبارزات انتخاباتی خود برای پایان دادن به «جنگ‌های بی‌پایان مضحک» ایالات متحده عمل خواهد کرد یا نه.

دیدگاه بایدن درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

بایدن در خط مشی سیاست خارجی خود در وب سایتش گفته است که اکثریت قریب به اتفاق نیروهای آمریکایی را از افغانستان به کشور باز می‌گرداند و ماموریت‌ها را روی القاعده و داعش متمرکز خواهد کرد.

در هفته‌های اخیر، مقامات هشدار داده‌اند سطح خشونت‌ها در افغانستان بیش از حد بالاست و خروج نیروها ممکن است خطرناک باشد. سازمان ملل متحد همچنین گفته است که طالبان همچنان با القاعده در ارتباط است.

یکی از رهبران طالبان در دوحه که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «ما تا حدودی نگران روند صلح هستیم زیرا جو بایدن ممکن است در تیم ایالات متحده تغییراتی را برای افغانستان ایجاد کند اما انتظار نداریم کل روند را از بین ببرند.» وی افزود: «اگر دولت جدید ایالات متحده آمریکا به ما خیانت کند همچنان گزینه جنگ را داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا: احتمالا ناچار می‌شویم آمریکا را در خروج نیروها از افغانستان همراهی ‌کنیم

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد