Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صلح آمریکا با طالبان و خروج از افغانستان؛ حامیان ترامپ و بایدن موافقند یا مخالف؟

A U.S. Army carry team moves a transfer case containing the remains of Sgt from Afghanistan.
A U.S. Army carry team moves a transfer case containing the remains of Sgt from Afghanistan. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، طرفداران دونالد ترامپ بیش از حامیان جو بایدن موافق با توافق صلح ایالات متحده و طالبان هستند و تعداد آمریکایی‌های که از خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان حمایت می‌کنند، روندی صعودی دارد.

آگهی

تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، طرفداران دونالد ترامپ بیش از حامیان جو بایدن موافق با توافق صلح ایالات متحده و طالبان هستند و تعداد آمریکایی‌های که از خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان حمایت می‌کنند، روندی صعودی دارد.

بنیاد گروه اوراسیا(Eurasia Group Foundation) که به مطالعه تاثیرات متقابل سیاست و اقتصاد بر یکدیگر و ارزیابی ریسک سیاسی در حوزه کسب و کار مشغول است، در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی دیدگاه رای دهندگان آمریکایی در مورد سیاست خارجی این کشور از جمله در مورد افغانستان پرداخته است.

ایالات متحده نزدیک به دو دهه است که درگیر جنگ در افغانستان است. اما سال ۲۰۲۰ نقطه عطفی بود: ایالات متحده و طالبان توافق‌نامه‌ای را در ماه فوریه امضا کردند که به موجب آن استراتژی خروج نیروهای آمریکایی‌ از افغانستان مشخص شد و طالبان نیز با کاهش موقت خشونت‌ها و مقابله با تروریسم موافقت کرد و متعهد به مشارکت در مذاکرات صلح درون افغانی شد.

برپایه نتایج بررسی بنیاد گروه اوراسیا که بر اساس نظرخواهی از هزار و ۷۰۰ آمریکایی انجام شده، اکثریت آمریکایی‌ها از توافق دولت ترامپ با طالبان حمایت می‌کنند و کمتر از ۹ درصد آنها با این توافق مخالفند. بررسی سال گذشته این بنیاد نیز نشان می‌داد که ۳۹ درصد آمریکایی‌ها از خروج نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان حمایت می‌کنند و ۳۱ درصد آنها نیز حامی مذاکرات صلح این کشور با طالبان هستند.

اما این حمایت حداکثری از توافق صلح با طالبان در میان طرفداران ترامپ کمی بیشتر از حامیان بایدن یا آمریکایی‌هایی است که حامی هیچ‌کدام از این نامزدها نیستند. در حالی که حدود دو سوم طرفداران ترامپ به شدت از جزئیات مذاکرات آمریکا و طالبان پشتیبانی می‌کنند این نسبت در میان حامیان بایدن تنها ۶۰ درصد است. اما در مجموع به نظر می‌رسد که حمایت از صلح در افغانستان یک خواست ملی در آمریکاست و چندان تحت تاثیر گرایش سیاسی افراد نیست.

نتایج این نظرخواهی همچنین نشان می‌دهد که حمایت عمومی از پایان دادن به جنگ در افغانستان طی یک سال گذشته افزایش یافته است.

درصد افرادی که که معتقدند نیروهای آمریکا تا شکست کامل دشمن باید در افغانستان بماند طی یکسال گذشته از حدود ۳۰ به ۱۵ کاهش یافته است.

۵۵.۲ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی زن و ۴۴.۸ درصد آنها مرد بوده اند که نامزد مطلوب ۴۹.۷ درصد آنها جو بایدن و نامزد دلخواه ۳۲.۹ درصد آنها نیز دونالد ترامپ بوده است. البته ۱۷.۴ درصد از شرکت کنندگان در انی نظرسنجی اعلام کرده‌اند که هیچ یک از دو نفر نامزد مدنظر آنها نیست.

همچنین ۲۷.۹ درصد از پاسخ دهندگان در گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال قرار داشته و ۲۲.۷ درصد آنها نیز بین ۳۰ تا ۴۴ سال سن داشتند. سهم اصلی با ۳۶.۲ درصد متعلق به گروه سنی ۴۵ تا ۶۰ بوده و ۱۳.۲ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی بالای ۶۰ سال سن داشته‌اند.

گرایش حزبی ۲۵.۳ درصد پاسخ دهندگان جمهوری‌خواه و ۳۱.۲ درصد دموکرات بوده است. البته ۲۹.۱ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی خود را مستقل معرفی کرده و ۱۴.۴ درصد گفته‌اند که گرایش سیاسی متفاوتی دارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است

یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به فروش اسرار نظامی در ازای دریافت ۴۲ هزار دلار متهم شد