تغییرات در پنتاگون؛ آیا ترامپ مصمم است خروج از افغانستان را سرعت ببخشد؟

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان همزمان با دیدار سال گذشته ترامپ از پایگاه بگرام
نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان همزمان با دیدار سال گذشته ترامپ از پایگاه بگرام Copyright عکس آرشیو خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از برکناری مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور، وفاداران خود را در منصب‌های مهم پنتاگون قرار داده که به نظر می رسد یکی از اهداف آن تسریع در خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است با این حال ممکن است این تصمیم با بی‌میلی ارتش همراه شود.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از برکناری مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور، وفاداران خود را در منصب‌های مهم پنتاگون قرار داده که به نظر می رسد یکی از اهداف آن تسریع در خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است با این حال ممکن است این تصمیم با بی‌میلی ارتش همراه شود.

رئیس جمهوری آمریکا که همچنان از پذیرفتن شکست انتخاباتی خودداری کرده است، کریستوفر میلر، ستوان سابق نیروهای ویژه که همین سه ماه پیش مدیریت مرکز ملی ضد تروریسم را به دست گرفته بود، جایگزین اسپر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ همچنین چندین وفادار خود را برای منصب‌های مهم غیرنظامی در وزارت دفاع آمریکا، انتخاب کرده است.

مدیر سیاسی شماره سه پنتاگون روز سه‌شنبه ۱۰ نوامبر کناره‌گیری کرد و بلافاصله آنتونی تاتا معاون وی که مفسر شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نیز است جایگزین وی شد. وی به خاطر برخی از توییت‌هایش جنجالی شد به طوریکه باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا را «رهبر تروریست» توصیف کرده بود. از سوی دیگر روز چهارشنبه داگلاس مک‌گرگور، سرهنگ اسبق ارتش به عنوان مشاور ارشد وزیر دفاع منصوب شد.

بسیار خوشحالم که دونالد ترامپ از سرهنگ داگ مک‌گرگور، دوست من درخواست کرده است تا به سرعت برای پایان دادن جنگ در افغانستان کمک کند.
راند پل
سناتور جمهوری‌خواه

مقام‌های اجرایی هدف این تغییر را توضیح ندادند اما راند پل، سناتور جمهوری‌خواه وفادار دونالد ترامپ، از حضور داگلاس مک‌گرگور به‌عنوان حامی پرشور خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان ابراز رضایت کرد. وی در توییتی نوشت: «بسیار خوشحالم که دونالد ترامپ از سرهنگ داگ مک‌گرگور، دوست من درخواست کرده است تا به سرعت برای پایان دادن جنگ در افغانستان کمک کند.»

وی این فرد و سایر افرادی را که برای پنتاگون انتخاب شده‌اند، «افراد مناسب» برای کمک کردن به توقف جنگ‌های بی‌پایان توصیف کرد.

دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود که می‌خواهد در اوایل سال ۲۰۲۱ شمار سربازان آمریکایی در افغانستان تا ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد و حتی یکبار اشاره به خروج کامل نیروهای آمریکایی تا کریسمس کرده بود اما ارتش ایالات متحده آمریکا اصرار دارد که هرگونه عقب‌نشینی منطبق با کاهش خشونت در افغانستان باشد.

دو هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش سخنان رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره خروج سربازان آمریکا از افغانستان را «حدس و گمان» توصیف و آن را رد کرده بود.

با این حال رابرت اوبرایان در پاسخ به این مقام بلندپایه نظامی آمریکا گفت: «من می‌توانم به شما تضمین دهم که این برنامه رئیس جمهوری ایالات متحده است. این‌ها حدس و گمان نیستند.»

راند پل، سناتور جمهوری‌خواه

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود نوشته است ارتش به‌طور خصوصی اعلام کرده تا زمانیکه طالبان فعالیت‌های جنبش جهادی القاعده را رد نمی‌کند، مخالف کاهش رقمی کمتر از ۴۵۰۰ سرباز در افغانستان است.

با این حال از نظر راند پل، ارتش نمی‌تواند روند کار را کند کند. وی در توییتی نوشت: «یادآوری به کسانیکه می‌گویند خروج نیروها باعث درگیری با ژنرال‌ها می‌شود: تنها یک فرمانده کل وجود دارد و آن دونالد ترامپ است و هنگامی که او به نیروهای خود دستور می‌دهد از افغانستان خارج شوند تنها پاسخ مناسب «بله آقا» است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار پمپئو با نمایندگان طالبان و دولت افغانستان بدون پیشرفت در مذاکرات پایان یافت

واکنش‌ها به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ طالبان: «این یک گام به جلو است»

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟