واکنش پکن به پیروزی بایدن؛ تبریک وزارت خارجه چین و تداوم سکوت شی جین پینگ

جو بایدن در کنار شی جین پینگ در سال ۲۰۱۵
جو بایدن در کنار شی جین پینگ در سال ۲۰۱۵ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که رهبران بسیاری از کشورها روز شنبه گذشته پس از اعلام پیروزی جو بایدن به او تبریک گفته بودند اما پکن طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که منظر نتیجه نهایی انتخابات می‌ماند.

آگهی

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در نشستی خبری گفت که کشورش به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذارد و به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور پیروزی در انتخابات را تبریک می گوید.

در حالی که رهبران بسیاری از کشورها روز شنبه گذشته پس از اعلام پیروزی جو بایدن به او تبریک گفته بودند اما پکن طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که منظر نتیجه نهایی انتخابات می ماند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا شکست خود در انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را نپذیرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ما به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذاریم و به جو بایدن و معاون منتخب او کامالا هریس تبریک می گوییم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با توجه به تبریک دیرهنگام پکن به جو بایدن به نظر می رسد که چین انتظار پیروزی معاون پیشین باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را نداشت. هر چند در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ روابط واشنگتن و پکن تیره شد اما به گفته تحلیلگران مقامات چین رئیس جمهوری کنونی آمریکا را عامل تضعیف این کشور و غرب می دانند.

دولت چین که طی سال های اخیر شاهد جنگ تجاری دولت دونالد ترامپ با خود بود احتمالا اکنون با پیروزی جو بایدن نگران افزایش فشارها از سوی واشنگتن در زمینه رعایت حقوق بشر در چین است. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی خود از شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به عنوان فردی «تبهکار» یاد کرده بود.

کارزار انتخاباتی جو بایدن نیز در جریان مبارزات انتخاباتی برخورد چین با اقلیت مسلمان اویغور را «نسل کشی» ارزیابی کرده بود. نامزد دموکرات ها در جریان تبلیغات انتخاباتی خود در مورد رئیس جمهوری چین گفته بود: «او فردی است که در کل اسکلت بدنش یک استخوان از دموکراسی هم وجود ندارد.»

شی جین پینگ هنوز شخصا پیروزی جو بایدن را به او تبریک نگفته است. کاخ کرملین نیز اعلام کرده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تا زمانی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رسمی نشده است و روند قانونی رسیدگی به شکایت ها ادامه دارد به جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تبریک نمی گوید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ترامپ نامه‌های مقامات خارجی را به دست بایدن نمی‌رساند

بایدن، رون کلین را به عنوان رئیس دفتر بعدی کاخ سفید معرفی کرد

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟