Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شایعه بیماری پوتین و بررسی مصونیت مادام‌العمر روسای جمهور سابق روسیه

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین ادعای نشریه بریتانیایی سان را که ولادیمیر پوتین به دلیل ابتلا به پارکینسون ماه ژانویه آینده از قدرت کنار خواهد رفت «پوچ و بی اساس» خوانده و آن را به کلی تکذیب کرده است.

آگهی

قانون‌گذاران روس لایحه ای را به پارلمان ارائه کرده اند که در صورت تصویب ولادیمیر پوتین را از هرگونه پیگرد قانونی پس از ترک کرملین مصون خواهد کرد.

در پیش نویس این لایحه تاکید شده است که روسای جمهوری سابق برای هرگونه تخلفی که در طول زندگی وی مرتکب شده‌اند از مصونیت در قبال پیگردهای کیفری برخوردار خواهند شد.

گفتنی است که برای ابطال این لایحه همه جانبه حمایتی لازم است که اکثریت اعضای پارلمان با آن مخالفت کنند؛ مسئله‌ای که تحلیلگران احتمال رقم خوردن چنین شرایطی را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.

این در حالیست که بر اساس قوانین موجود، روسای جمهور سابق روسیه در حال حاضر تنها برای اقداماتی که در دوران ماموریت‌شان انجام شده از مصونیت قضایی برخوردار هستند.

این دومین لایحه درهفته جاری است که مقررات ویژه‌ای را برای روسای جمهوری سابق روسیه در نظر می‌گیرد. به جریان افتادن این لایحه که مقدمات آن از ماه فوریه کلید خورده بود سبب شده تا گمانه‌زنی‌ها در باره احتمال کنار رفتن پوتین از قدرت تقویت شود.

پارلمان روسیه روز شنبه گذشته نیز از لایحه‌ای حمایت کرده بود که به یک رئیس جمهوری سابق حق می‌دهد به صورت مادام‌العمر به عنوان سناتور شورای فدراسیون این کشور از یک کرسی دائم بهره‌مند شود؛ سمتی که مصونیت از پیگیرد قضایی را نیز به همراه دارد.

کرملین شایعه بیماری و استعفای پوتین را بی اساس خواند

این در حالی است که برخی منابع در گزارش‌هایی تایید نشده شایعه ابتلای ولادیمیر پوتین به بیماری پارکینسون را مطرح اعلام کردند که رئیس جمهوری ۶۸ ساله روسیه به همین دلیل به زودی کرملین را ترک خواهد کرد.

انتشار این گزارش توسط نشریه بریتانیایی سان با واکنش دفتر ریاست جمهوری روسیه همراه شد. دیمیتری پسکوف،‌ سخنگو و مسئول بخش اطلاع اطلاع رسانه‌ای کاخ کرملین با رد این شایعه تاکید کرده است که ولادیمیر پوتین از سلامتی خوبی برخوردار است و قصد استعفا ندارد.

کرملین بدین ترتیب ادعای نشریه بریتانیایی سان را که ولادیمیر پوتین به دلیل ابتلا به پارکینسون ماه ژانویه آینده از قدرت کنار خواهد رفت «پوچ و بی اساس» خوانده و آن را به کلی تکذیب کرده است.

تقویت جایگاه ریاست جمهوری

دو لایحه‌ای که هفته جاری به پارلمان روسیه ارائه شدند، قرار است به دنبال تصویب اصلاحات قانون اساسی در این کشور مورد بررسی قرار گیرند.

در اطلاحات قانون اساسی که پیش‌تر به تصویب رسید محدودیت‌های موجود برای ولادیمیر پوتین جهت نامزدی برای دو دوره دیگر انتخابات ریاست جمهوری برداشته شد و او بدین ترتیب می تواند در صورت برگزیده شدن مجدد تا سال ۲۰۳۶ یعنی زمانی که ۸۴ ساله خواهد شد در سمت رئیس جمهوری باقی بماند.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین از سال ۲۰۰۰ به این سو عمدتا در سمت ریاست جمهوری سکان هدایت دستگاه اجرایی در روسیه را در دست دارد.

ولادیمیر پوتین از زمان همه‌گیری بیماری کووید۱۹ تاکنون بخش عمده‌ای از کارهای خود را از دور انجام می‌دهد و به ندرت در انظار عمومی ظاهر می‌شود.

مصونیت از پیگرد قضایی و معامله با یلتسین؟

مصونیت ریاست جمهوری از پیگرد قضایی نقش برجسته ای در قدرت گرفتن پوتین داشت. صدور فرمان اعطای مصونیت برای بوریس یلتسین، رئیس جمهوری پیشین روسیه در قبال پیگرد قضایی، بازجویی و بازرسی اموال، از جمله نخستین اقدامات پوتین به عنوان رئیس جمهوری روسیه بود.

برخی تحلیل‌گران معتقدند که صدور این حکم حاصل نوعی بده بستان میان یلتسین و پوتین بوده تا بدین ترتیب رئیس جمهوری سابق که به نوعی درگیر تحقیقات دستگاه قضایی سوئیس در باره کارت‌های اعتباری شده بود با کناره‌گیری از سمت خود ولادیمیر پوتین را جانشین خود کند؛ حال آنکه یلتسین در کتاب خاطرات خود هر گونه معامله با پوتین را انکار کرده است.

لایحه مصونیت مادام‌العمر روسای جمهوری روسیه از پیگرد قضایی در قبال هرگونه تخخلف قبل از امضای توسط ولادیمیر پوتین و اجرایی شدن باید در مجلس نمایندگان و سنای این کشور به تصویب برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش پوتین به اظهارات ضد روسی بایدن: به لفاظی دموکرات‌ها عادت داریم

همه‌پرسی قانون اساسی روسیه؛ ریاست جمهوری پوتین چگونه تا سال ۲۰۳۶ ادامه پیدا می‌کند؟

زمامداری ۲۰ ساله پوتین در روسیه؛ از ریاست سرویس امنیتی تا کاخ کرملین