Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زمامداری ۲۰ ساله پوتین در روسیه؛ از ریاست سرویس امنیتی تا کاخ کرملین

زمامداری ۲۰ ساله پوتین در روسیه؛ از ریاست سرویس امنیتی تا کاخ کرملین
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولادیمیر پوتین از سال ۱۹۹۹ میلادی تا به امروز یعنی بیست سال به طور مدام یا سمت ریاست جمهوری روسیه و یا مقام نخست‌وزیری این کشور را بر عهده داشته است.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این روزها در بیستمین سالگرد آغاز زمامداری اش با تظاهرات ضد دولتی در مسکو روبرو بوده است. پلیس روسیه هزاران نفر را در جریان تظاهرات در مسکو بازداشت کرد. از تظاهرات اخیر به عنوان مهم ترین اعتراضات در روسیه از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون یاد شده است.

رئیس جمهوری کنونی روسیه از سال ۱۹۹۹ تا به امروز یعنی بیست سال به طور مدام یا سمت ریاست جمهوری روسیه و یا مقام نخست‌وزیری این کشور را بر عهده داشته است. بوریس یلتسین، رییس جمهوری پیشین روسیه در پایان سال ۱۹۹۹ از قدرت کناره‌گیری کرد و اداره امور کشور را به ولادیمیر پوتین سپرد.

آنچه در زیر می‌آيد مروری اجمالی است بر نقاط برجسته کارنامه سیاسی ولادیمیر پوتین در بیست سال گذشته:

۹ اوت ۱۹۹۹- بوریس یلتسین، اولین رئیس جمهوری روسیه در سال ۱۹۹۹ در بحبوحه بحران اقتصادی، ولادیمیر پوتین -رییس وقت سرویس امنیتی فدراسیون روسیه- را به عنوان پنجمین نخست‌وزیر در کمتر از یک سال برگزید و اعلام کرد که می‌خواهد ولادیمیر پوتین جانشین او در مقام ریاست جمهوری شود. هفته‌های بعد از اعلام تصمیم آقای یلتسین، وقوع انفجارهایی در چند ساختمان‌ مسکونی بیش از ۳۰۰ قربانی گرفت. آقای پوتین صراحتا «تروریست‌های چچنی» را مسئول این انفجارها دانست. او سپس دستور بمباران بخش‌های از چچن را صادر کرد و برای تسخیر قسمت‌های جنوبی آن نیرو فرستاد. این اقدامات محبوبیت ولادیمیر پوتین را در میان مردم افزایش داد. برخی از منتقدان کرملین نقش نیروهای چچنی در این انفجارها را زیر سوال می‌برند.

۳۱ دسامبر ۱۹۹۹- بوریس یلتسین از مقام خود استعفاء داد و آقای پوتین به عنوان رییس جمهور جانشین او شد.

۲۶ مارس ۲۰۰۰- ولادیمیر پوتین در اولین رقابت در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

۱۲ اوت ۲۰۰۰- زیردریایی اتمی کورسک بعد از یک انفجار در داخل زیردریایی در دریای بارنتز غرق شد و تمام ۱۱۸ نفر از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند. محبوبیت آقای پوتین به دنبال این حادثه کاهش یافت.

۲۳ اکتبر ۲۰۰۲- شبه نظامیان چچنی بیش از ۸۰۰ نفر را در یک سالن تئاتر در مسکو به گروگان گرفتند. نیروهای ویژه روسیه توانستند به گروگان‌گیری پایان دهند اما استفاده از یک گاز سمی در این عملیات منجر به مرگ تعداد زیادی از گروگان‌ها شد.

۲۰۰۳- میخائیل خودورکوفسکی، یکی از ثروتمند‌ترین افراد در روسیه و موسس یک شرکت نفتی دستگیر و متهم به فساد شد. او در دادگاه مجرم شناخته و به زندان محکوم شد. بسیاری از هوادارن آقای خودورکوفسکی معتقدند او به خاطر دخالت در سیاست، تنبیه شده است. میخائیل خودورکوفسکی در سال ۲۰۱۳ و پس از بخشش ولادیمیر پوتین از زندان آزاد شد.

مارس ۲۰۰۴- آقای پوتین با کسب بیش از ۷۰ درصد آراء برای دومین بار به ریاست جمهوری برگزیده شد. دلیل محبوبیت آقای پوتین در آن زمان، افزایش قیمت نفت و در نتیجه بالا رفتن استاندارد زندگی مردم بود. این روند تا چهار سال بعد ادامه یافت.

سپتامبر ۲۰۰۴- شماری از اعضای یک گروه افراطی چچن، بیش از ۱۰۰۰ نفر را در مدرسه بسلان در جنوب روسیه به گروگان گرفتند. گروگان‌گیری سه روز به طول انجامید و ۳۳۴ نفر از گروگان‌ها کشته شدند که بیشتر از نیمی از آنان کودک بودند. والدین کودکان معتقدند مقامات روسیه در این حادثه کوتاهی کرده‌اند و ولادیمیر پوتین را در این ماجرا مقصر می‌دانند.

دسامبر ۲۰۰۴- آقای پوتین انتخابات فرمانداران منطقه‌ای را لغو و کرملین را مستقیما مسئول انتصاب این مقام‌ها کرد. ولادیمیر پوتین این اقدام را برای حفظ یکپارچگی روسیه ضروری دانست.

۲۰۰۵- ولادیمیر پوتین سقوط اتحاد جماهیر شوروی را «بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک» قرن بیستم توصیف کرد.

۲۰۰۶- آنا پولیتکوفسکایا، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که منتقد سوءرفتار دولت روسیه و زیرپا گذاشتن حقوق مردم چچن بود، در روز تولد ولادیمیر پوتین به قتل رسید. آلکساندر لیتوینینکو، منتقد کرملین نیز در همین سال در لندن بعد از مسمومیت با سم آغشته به رادیو‌اکتیو، جان خود را از دست داد. سال‌ها پس از این اتفاق، یک کمیته تحقیق بریتانیایی نتیجه گرفت که آقای لیتوینینکو توسط جاسوسان روسیه به قتل رسیده‌ است.

۲۰۰۷- ولادیمیر پوتین در جریان یک سخنرانی در شهر مونیخ آلمان به شدت از آمریکا و نقش ایالات متحده در روابط بین الملل انتقاد کرد.

آگهی

مه ۲۰۰۸- ولادیمیر پوتین با توجه به محدودیت موجود در قانون اساسی روسیه سمت ریاست جمهوری را به دیمیتری مدودف واگذار کرد. ولادیمیر پوتین به نخست وزیری رسید.

ماه اوت ۲۰۰۸- روسیه وارد جنگی کوتاه با گرجستان شد.

۲۰۱۲- ولادیمیر پوتین بار دیگر به سمت ریاست جمهوری روسیه رسید. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۶۰ درصد آراء را کسب کرد. او دوره ریاست جمهوری را به شش سال افزایش داد. مخالفان او به طور گسترده قبل و بعد از انتخابات تظاهرات کردند.

۷ تا ۲۳ فوریه ۲۰۱۴- روسیه میزبان بازی های المپیک زمستانی در شهر سوچی بود.

آگهی

۲۷ فوریه ۲۰۱۴- نیروهای روسیه روند الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور را آغاز کردند.این اقدام با محکومیت گسترده کشورهای غربی روبرو شد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه مسکو وضع کردند.

آوریل ۲۰۱۴- اعتراض جدایی طلبان شرق اوکراین که طرفدار روسیه هستند باعث آغاز مناقشه در اوکراین شد. این درگیری همچنان ادامه دارد. مسکو هرگونه دخالت در ناآرامی های شرق اوکراین را رد کرده است. این در حالی است که کشورهای غربی روسیه را به تحریک جدایی طلبان شرق اوکراین متهم می کنند.

۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵- روسیه حملات هوایی خود به مناطق تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را در این کشور آغاز کرد.

نوامبر ۲۰۱۶- دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا رسید. مقامات ایالات متحده، روسیه را به دخالت در روند برگزاری انتخابات آمریکا متهم کردند. مسکو این اتهام را رد کرده است.

آگهی

۴ مارس ۲۰۱۸- سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش در بریتانیا مسموم شدند. بریتانیا روسیه را به تلاش برای ترور سرگئی اسکریپال متهم کرد.

۱۹ مارس ۲۰۱۸- ولادیمیر پوتین بار دیگر به سمت ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد. او تا سال ۲۰۲۴ عهده دار این سمت خواهد بود.

ژوئن و ژوئیه ۲۰۱۸- روسیه میزبان جام جهانی فوتبال مردان بود.

۲۰۱۹- هزاران نفر از مخالفان ولادیمیر پوتین در جریان تظاهرات در مسکو بازداشت شدند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شایعه بیماری پوتین و بررسی مصونیت مادام‌العمر روسای جمهور سابق روسیه

پس از موجی از اعتراضات، شهروندان روسیه برای انتخابات محلی به پای صندوق‌ها رفتند

آیا روسیه وارد خلیج فارس می‌شود؟