Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات کنگره آمریکا؛ شگفتی‌آفرینی جمهوریخواهان و زمزمه جانشینی پلوسی

ساختمان کنگره
ساختمان کنگره Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکثر تحلیلگران با تکیه بر نظرسنجی‌ها بر این باور بودند که دموکرات‌ها بخت زیادی برای افزایش تعداد کرسی‌ها خود در مجلس نمایندگان خواهند داشت. از سوی دیگر این تصور نیز وجود داشت که دموکرات‌ها با افزایش کرسی‌های خود در مجلس سنا به حزب اکثریت در این مجلس تبدیل خواهند شد.

آگهی

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی در چند ایالت کلیدی همچنان ادامه دارد که تاکنون شاید بزرگترین شگفتی رای گیری روز سه شنبه در این کشور نتیجه ای باشد که در انتخابات کنگره به دست آمد.

اکثر تحلیلگران با تکیه بر نظرسنجی ها بر این باور بودند که دموکرات ها بخت زیادی برای افزایش تعداد کرسی ها خود در مجلس نمایندگان خواهند داشت. از سوی دیگر این تصور نیز وجود داشت که دموکرات ها با افزایش کرسی های خود در مجلس سنا به حزب اکثریت در این مجلس تبدیل خواهند شد.

با این حال نتایج انتخابات کنگره نشان می دهد که رای جمهوریخواهان بسیار بهتر از پیش بینی ها بوده است و به نظر می رسد که اکثریت خود در مجلس سنا را حفظ کنند. هر چند هنوز تکلیف شش کرسی مجلس سنا مشخص نشده اما دموکرات ها یکی از بخت های خود برای افزایش کرسی هایشان در مجلس سنا را با پیروزی سوزان کاینز، سناتور جمهوریخواه ایالت مین از دست دادند. با این حال آنها با شکست دو سناتور جمهوریخواه ایالت های کلرودا و آریزونا تاکنون ۴۷ کرسی مجلس سنای آینده را در اختیار دارند. جمهوریخواهان نیز فعلا ۴۷ کرسی در مجلس سنای آینده خواهند داشت.

دموکرات ها همانطور که انتظار می رفت با شکست داگ جونز، سناتور دموکرات آلاباما یکی از کرسی هایشان در سنا را از دست دادند. با این حال آنها علاوه بر ایالت مین به پیروزی در ایالت های مونتانا و آیووا هم امیدوار بودند. با این حال دو منتخب این ایالت ها در مجلس سنای آینده از جمهوریخواهان خواهند بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شمارش آراء برای یکی از کرسی های ایالت جورجیا در مجلس سنا و همچنین کرسی ایالت کارولینای شمالی هنوز ادامه دارد. تکلیف یکی از کرسی های ایالت جورجیا نیز ماه ژانویه در دور دوم انتخابات مشخص خواهد شد. به این ترتیب به نظر می رسد که دموکرات ها دو سال آینده نیز در مجلس سنا در اقلیت خواهند بود. جو بایدن که اکنون با پیروزی در میشیگان و ویسکانسین بخت بیشتری از دونالد ترامپ برای راهیابی به کاخ سفید دارد در صورت پیروزی مجبور به همکاری با میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا خواهد شد.

تکلیف کرسی کامالا هریس در صورت پیروزی بایدن چه می‌شود؟

در صورت راهیابی جو بایدن به کاخ سفید کامالا هریس معاون او مجبور به کناره گیری از سمت خود به عنوان سناتور ایالت کالیفرنیا می شود. گوین نیوسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا جانشین کامالا هریس را تعیین خواهد کرد. فردی که از سوی گوین نیوسام معرفی می شود دو سال باقی مانده از دوره سناتوری کامالا هریس را به پایان خواهد برد.

دستکم ۱۰ نفر از سیاستمداران دموکرات ایالت کالیفرنیا از هفته ها پیش در حال رایزنی با فرماندار این ایالت هستند تا در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری بتوانند جانشین کامالا هریس در سنا شوند. هر چند این احتمال نیز وجود دارد که گوین نیوسام با تعیین فردی به عنوان سناتور موقت دستور برگزاری انتخابات میان دوره ای برای گزینش سناتور کالیفرنیا را صادر کند.

در هر صورت کامالا هریس همچنان در مجلس سنا حضور خواهد داشت زیرا معاون رئیس جمهوری بنا به قانون اساسی آمریکا رئیس مجلس سنا نیز محسوب می شود. او البته جز در صورت تساوی آراء در رای گیری های مجلس سنا حق رای ندارد. اگر دموکرات ها بتوانند ۵۰ کرسی مجلس سنا را به دست آورند (سناریویی که با در نظر گرفتن نتایج رقابت ها برای کرسی های جورجیا در مجلس سنا نامحتمل به نظر می رسد) کامالا هریس می تواند با مشارکت در رای گیری های مجلس سنا عملا دموکرات ها را به حزب اکثریت این مجلس تبدیل کند. نتایج رای گیری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس سنا در ساعات و روزهای آینده تصویر روشن تری از وضعیت در مجلس سنای آینده ارائه خواهد کرد.

AP Photo
فرماندار کایفرنیاAP Photo

اکثریت شکننده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان

تحلیلگران در روزهای پیش از انتخابات روز سه شنبه از بخت زیاد دموکرات ها برای افزایش کرسی های خود در مجلس نمایندگان سخن می گفتند. این در حالی است که جمهریخواهان نه تنها موفق به حفظ اکثر کرسی های خود شدند بلکه این احتمال وجود دارد که بین پنج تا ۱۰ کرسی را از دموکرات ها بازپس بگیرند. به این ترتیب دموکرات ها احتمالا در کنگره آینده کرسی های کمتری از آنچه در جریان انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ به دست آورند خواهند داشت.

نتایج قطعی انتخابات مجلس نمایندگان نشان می دهد که تاکنون ۱۹۹ دموکرات به مجلس نمایندگان راه یافته اند. در مقابل ۱۸۸ جمهوریخواه نیز در رقابت با دموکرات ها پیروز شده اند. هر چند دموکرات ها احتمالا با کسب ۲۱۸ کرسی در مجلس نمایندگان آینده حزب اکثریت خواهند بود اما نتایج «شگفت آور» رای گیری روز سه شنبه احتمالا به این معنی است که آنها در صورت پیروزی جو بایدن، در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ مسیر دشواری را برای حفظ اکثریت خود در مجلس نمایندگان در پیش خواهند داشت.

زمزمه انتخاب جانشین نانسی پلوسی

عملکرد ضعیف دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان باعث شود تا تعدادی از چهره های این حزب خواستار جایگزینی نانسی پلوسی در مقام رئیس این مجلس شوند. آنها بر این باور هستند که عدم توفیق نانسی پلوسی در دستیابی به توافق با دولت دونالد ترامپ برای تصویب دومین طرح احیای اقتصادی از دلایل شکست نامزدهای دموکرات در انتخابات روز سه شنبه بود.

برخی از چهره های معتدل حزب دموکرات اکنون از لزوم انتخاب حکیم جفریس، عضو مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک به جای نانسی پلوسی سخن گفته اند. آنها بر این باور هستند حکیم جفریس بهتر از نانسی پلوسی می تواند بین جناح پیشرو («جوخه» چهار نفره زنان) و معتدل های حزب اتحاد ایجاد کند.

AP Photo
گروه چهار نفره زنان معروف به «جوخه»AP Photo

پیروزی «جوخه» زنان

هر چهار عضو «جوخه» زنان پیشروی دموکرات در مجلس نمایندگان در جریان رای گیری روز سه شنبه موفق به حفظ کرسی خود شدند. به این ترتیب آیانا پرسلی، الکساندریا اوکازیو کورتز، ایلهان عمر و رشیده طلیب در کنگره آینده به عنوان عضو مجلس نمایندگان حضور خواهند داشت.

انتظار می رود که آنها در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری به چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا فشار بیاورند تا پیشنهادهای جناح پیشروی حزب را اجرا کند. برخی تا آنجا پیش رفته اند که توفیق چهره های دیگری نظیر کوری بوش، ماری نیومن و یا حتی جمال بومن و موندیر جونز را به توسعه «جوخه» تعبیر و آنرا دستاوردی درخشان برای جریان پیشرو حزب دموکرات توصیف کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلوسی بار دیگر به عنوان نامزد دموکرات‌ها برای ریاست مجلس نمایندگان برگزیده شد

دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟