Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

در روز اعلام نتایج انتخابات، آمریکا رسما از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس خارج شد

climate change
climate change Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این توافقنامه هیچ فایده‌ای نداشته و هیچ کاری برای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام نداده و تنها باعث لطمه دیدن اقتصاد ایالات متحده آمریکا شده است.»

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه، ۴ نوامبر رسما از توفقنامه تغییرات اقلیمی پاریس خارج شد کرد. توافقنامه‌ای که ۵ سال پیش برای کمک به مبارزه با اثرات مخرب تغییرات اقلیمی بین کشورهای مختلف جهان به امضا رسیده بود.

این اقدام دولت آمریکا درست در روزی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اعلام می‌شود در حالی صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئيس جمهوری این کشور پیشتر اعلام کرده بود که کشورش این پیمان را ترک خواهد کرد.

پاتریسیا اسپینوزا، مدیرکل کنواسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در این خصوص می‌گوید: «خروج ایالات متحده از این پیمان یک شکاف بزرگ در این معاهده به شمار می‌رود. ضمن اینکه این تصمیم واشنگتن سبب می‌شود اهداف و بلندپروازی‌های پیمان پاریس با چالش‌های جدی رو‌به‌رو شود.»

خانم اسپنیوزا همچنین تاکید کرد سازمان ملل از بازگشت مجدد آمریکا به این توافقنامه استقبال می‌کند و از هیچ تلاشی برای الحاق دوباره این کشور به پیمان پاریس فروگذار نخواهد کرد.

در حال حاضر ۱۸۹ کشور از سرتاسر جهان این پیمان را امضا کرده‌اند و قرار است دور بعدی نشست اعضا در سال ۲۰۲۱ در گلاسگو، پایتخت اسکاتلند برگزار شود.

توافقنامه پاریس کشورها را ملزم می‌کند که برنامه‌های داوطلبانه‌ای را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن را در دستور کار خود قرار دهند. تنها شرط الزام‌آور در این پیمان ارائه گزارش‌های مستمر و دقیق از اجرای برنامه‌های کشورهای عضو است.

ایالات متحده بعد از چین، دومین کشور دنیا است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در فضا منتشر می‌کند. جاد دیر سخگوی کاخ سفید می‌گوید: «این توافقنامه هیچ فایده‌ای نداشته و هیچ کاری برای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام نداده و تنها باعث لطمه دیدن اقتصاد ایالات متحده آمریکا شده است.»

جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده تا در صورت پیروزی در انتخابات ایالات متحده مجددا به این پیمان ملحق شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق اقلیمی پاریس؛ امانوئل ماکرون به آمریکایی‌ها: خوش برگشتید

نگاه منتظر آلمان و فرانسه، دوقطب اقتصادی اروپا به تغییر در کاخ سفید

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید