وزارت کشور اتریش: مهاجم کشته شده حملات وین هوادار داعش و تبعه مقدونیه شمالی بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
یکی از مهاجمان حملات وین هوادار داعش بوده است
یکی از مهاجمان حملات وین هوادار داعش بوده است   -  کپی رایت  Ronald Zak/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

وزیر کشور اتریش بامداد سه‌شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کرد مهاجم عامل حملات مرگبار شب گذشته در وین یکی از هواداران دولت اسلامی (داعش) بوده است.

کارل نهامر، وزیر کشور اتریش، در کنفرانسی خبری با اعلام این مطلب گفت: «ما عصر روز گذشته شاهد حمله‌ای از جانب دستکم یک تروریست‌ اسلام‌گرا بودیم.»

ساعاتی بعد وزیر کشور اتریش با ارائه نتایج تحقیقات درباره این حمله اعلام کرد فرد مهاجم ۲۰ ساله بوده و همزمان اتریش و کشور مقدونیه (مقدونیه شمالی) و اتریش را داشته است. وی در سال ۲۰۱۹ و به دلیل تلاش برای رفتن به سوریه از سوی دادگاهی در اتریش محکوم شده بود. 

سرویس‌های اطلاعاتی اروپایی می‌گویند در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، حدود ۱۵۰ شهروند مقدونیه شمالی برای جنگ به عراق و سوریه رفته اند. در سال‌های اوج جنگ داخلی سوریه ویدیوهایی از قتل وحشیانه سربازان ارتش سوریه از سوی مجاهدان بالکان و به‌ویژه آلبانیایی و کوزووتبار در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عرب‌زبان منتشر می‌شد. 

در حمله شب گذشته یک کنیسه و چند رستوران هدف قرار گرفتند. وزارت کشور اتریش اعلام کرده است پنج شهروند در جریان این حملات جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که به گفته مقامات بیمارستانی ۱۴ مجروح نیز در بیمارستان‌های پایتخت پذیرش شده‌اند.

سباستین کورتز، صدراعظم اتریش، با «منزجرکننده» خواندن حادثه روز گذشته گفت پلیس علیه عاملان این حمله تروریستی دست به اقدام خواهد زد.

در همین حال خبر می‌رسد که ماموران پلیس در سحرگاه روز سه‌شنبه چندین خانه را تفتیش و شماری از افراد را بازداشت کرده‌اند. بنابه به اعلام مقامات وزارت کشور خانه فرد مهاجم نیز تفتیش شده است. پلیس هم‌اکنون دستکم چهار مظنون را در بازداشت دارد.

با توجه به هماهنگ بودن و سازماندهی این حملات، به نظر می‌رسد دیگر مهاجمان هم خط فکری و سیاسی یکسانی با همقطار مقتول خود داشته اند.

همزمان روزنامه بیلد آلمان عکسی از حساب شخصی اینستاگرام فرد مهاجم منتشر کرده است که نشان می‌دهد وی ساعاتی قبل از حمله با ردیفی از فشنگ شعار دولت اسلامی (داعش) را نوشته است.

مایکل لودویگ شهردار وین گفت مهاجم برای حمله خودش را آماده کرده بوده است و علاوه بر دو سلاح گرم، یک قمه نیز به همراه داشته است.

وی درباره این شایعه که مهاجم کشته شده جلیقه انفجاری بر تن داشته است گفت به نظر می‌رسد جلیقه تقلبی بوده است و کارشناسان در حال بررسی مواد به کار رفته در آن هستند.

مقامات کشورهای مختلف نیز به حادثه دیشب واکنش نشان داده‌اند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که کشورش در روزهای اخیر قربانی چند حمله تروریستی بوده است با اعلام همبستگی با مردم اتریش در حساب توییتر خود نوشت: «این اروپای ماست. دشمنان ما باید بدانند با چه کسی طرف‌ هستند. ما تسلیم نخواهیم شد. »

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز با ابراز همدردی با قربانیان حادثه دیشب گفت ایالات متحده در جنگ علیه تروریست‌های اسلام‌گرای افراطی در کنار کشورهای اروپایی از جمله اتریش و فرانسه ایستاده است.