محدودیت‌های جدید و اعتراضات گسترده در کشورهای اروپایی همزمان با موج تازه کرونا

محدودیت‌های جدید و اعتراضات گسترده در کشورهای اروپایی همزمان با موج تازه کرونا
Copyright Czarek Sokolowski/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Czarek Sokolowski/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی موج جدید مبتلایان به ویروس کرونا، شماری از کشورهای اروپایی از شب دوشنبه ۲ نوامبر (۱۲ آبان) محدودیت‌های تازه‌ای را به مرحله اجرا گذاشتند.

آگهی

در پی موج جدید مبتلایان به ویروس کرونا، شماری از کشورهای اروپایی از شب دوشنبه ۲ نوامبر (۱۲ آبان) محدودیت‌های تازه‌ای را به مرحله اجرا گذاشتند.

در اتریش مقررات قرنطینه از شب گذشته اجرایی شد و شهروندان حق خروج از خانه بین ساعات ۸ شب تا ۶ صبح را نخواهند داشت. همچنین موزه‌ها، تئاترها، سینماها، استخرها، مراسم‌های عروسی و بازارهای کریسمس لغو و تعطیل خواهند شد؛ هر چند مدارس و مهد کودک‌ها در طول این مدت باز خواهند ماند.

در اتریش که جمعیتی ۸.۸ میلیون نفری دارد و تقریبا از موج اول کرونا در امان مانده بود، وضعیت در هفته‌های جاری بغرنج شده است. این کشور در ماه جاری روزانه بیش از ۵ هزار مورد ابتلا را ثبت می‌کند که افزایشی پنج برابری در مقایسه با ابتدای ماه گذشته نشان می‌دهد.

طبق اعلام مقامات در اتریش محدودیت‌های تازه تا اواخر ماه نوامبر برقرار خواهند بود.

در همین زمان یونان از دو هفته پیش قرنطینه‌ای یک ماهه را به مرحله اجرا گذاشته است که طبق آن رستوران‌ها ، کافه‌ها ، سینما‌ها، موزه‌ها و سالن های ورزشی بسته شده‌اند. با این حال این به معنی تعطیلی کامل شهرها نیست و به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به اقتصاد، مشاغل به کار خود ادامه می دهند.

همچنین از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح نیز در یونان مقررات منع آمد و شد اجرا شده است.

در ایتالیا از هفته گذشته سینما، تئاتر، سالن‌های ورزشی و استخرها تعطیل شده‌اند و رستوران‌ها و بارها نیز بعد از ساعت ۶ عصر مجاز به پذیرایی از مشتریان نیستند. جوزپه کونته، رئیس دولت گفته است اولویت کشورش دفاع از سلامتی شهروندان است.

در فرانسه هرچند از روز جمعه گذشته قوانین محدودیت‌زای سختگیرانه به اجرا گذاشته‌ شده‌اند، با این حال تعداد مرگ و میرها روز دوشنبه برای اولین بار از ۴۰۰ تن عبور کرد و در مجموع به ۳۷ هزار و ۴۳۵ تن رسید.

این در حالی است که مدارس همچنان در فرانسه باز نگه داشته شده‌اند و ۱۲ میلیون دانش‌آموز روز دوشنبه به سر کلاس‌های درس بازگشتند.

مقامات مسئول در فرانسه اعلام کرده‌اند از این پس تیم‌هایی مستقر در فرودگاه‌ها از مسافران ورودی کشورهای غیراروپایی آزمایش‌های «اجباری و سریع» کووید-۱۹ خواهند گرفت.

همزمان شهرهای مختلف فرانسه شاهد اعتراضات پراکنده به تصمیم دولت فرانسه برای وضع مجدد قرنطینه بوده است و معترضان در شهرهایی همچون پاریس، نانت و تولوز به خیابان‌ها آمدند. این در حالی است که به دلیل مقررات جدید در ممنوعیت خروج از منزل به فاصله بیش از یک کیلومتر، این اعتراضات کم‌شمار بوده‌اند.

آسوشیتد پرس
شهر لیل فرانسه همزمان با روز نخست اجرای قرنطینهآسوشیتد پرس

بنابر نتایج یک نظرسنجی جدید ۶۷ درصد فرانسویان با قرنطینه تازه موافق هستند. این در حالی است که موافقان قرنطینه اول به ۹۳ درصد می‌رسیدند.

در آلمان آنگلا مرکل صدر اعظم با بیان اینکه همه‌گیری کرونا «رویدادی است که تنها یک بار در قرن اتفاق می‌افتد»، هشدار داد که ادامه وضعیت کنونی به این معنی است که اجتماعات در ایام کریسمس به خانواده محدود خواهند شد.

قرار است در این کشور رستوران‌ها ، کافه‌ها و حتی موسسات فرهنگی و ورزشی از چهارشنبه آینده تعطیل شوند.

در بلژیک نیز، کشوری که نسبت به سرانه بیشترین میزان شیوع کرونا در جهان را دارد، مقررات جدید قرنطینه همچنان برقرار هستند.

فروشگاه‌های غیرضروری در این کشور تعطیل باقی مانده‌اند، هرچند گلفروشان و کتابفروشی‌ها مجاز شده‌اند که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجددا شروع به کار کنند.

در بریتانیا نیز، که با بیش از ۴۷ هزار کشته پیشتاز شمار جانباختگان کرونا در اروپا است، بوریس جانسون نخست وزیر اعلام کرده است که دور جدید قرنطینه از روز پنجشنبه به مرحله اجرا درمی‌آید و دستکم تا ۲ دسامبر ادامه خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج دوم ویروس‌کرونا در اروپا و رکورد ابتلاء در آمریکا

ویدئو؛ بیمارستان‌های لیسبون همزمان با موج دوم کرونا در پرتغال

رئیس جمهوری لهستان: برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای ناتو علیه تهدید‌های روسیه آمادگی داریم