اپوزیسیون ساحل عاج مدعی کشته شدن دست‌کم ۱۲ نفر در روز انتخابات شد

روز انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج
روز انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب اصلی مخالف ساحل عاج که انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تحریم کرده‌اند، روز شنبه ۳۱ اکتبر مدعی شدند که دست‌کم ۱۲ نفر در درگیری‌های روز انتخابات کشته شده‌اند.

آگهی

احزاب اصلی مخالف ساحل عاج که انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تحریم کرده‌اند، روز شنبه ۳۱ اکتبر مدعی شدند که دست‌کم ۱۲ نفر در درگیری‌های روز انتخابات کشته شده‌اند. آن‌ها معتقدند که الحسن(آلاسان) اوتارا، رئیس جمهور فعلی در تلاش است برای دور سوم به ریاست جمهوری برسد.

پیش از روز برگزاری انتخابات نیز بیش از ۲۰ نفر کشته شدند که این موضوع باعث شد تا سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری خواستار ایجاد آرامش شوند.

پاسکال آفی نگوئسان و هانری کونان بدیع نامزدهای اصلی اپوزیسیون ساحل عاج از هواداران خود خواسته بودند که در خانه بمانند. آن‌ها معتقدند باید طبق قانون اساسی محدودیت دو دوره‌ای ریاست جمهوری رعایت شود. اما رئیس جمهور فعلی این موضوع را محل بحث نمی‌داند چراکه می‌گوید این محدودیت دو دوره‌ای پس از همه پرسی سال ۲۰۱۶ برداشته شده است.

گرچه جزییاتی درباره کشته شدن ۱۲ نفر در روز انتخابات (شنبه ۳۱ اکتبر) منتشر نشده است اما ابراهیم کولیبالی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگاران گفت که چند درگیری جزیی رخ داده است. وی تصریح کرد که حدود ۳۰ تا ۴۰ شعبه اخذ رای مورد حمله قرار گرفته است.

الحسن اوتارا از شهروندان ساحل عاج خواست اقدام‌های خشونت آمیز را که از نظر او با هدف اخلال در رای‌گیری انجام می‌شود متوقف کنند.

وی بدون اشاره به جزییات گفت: «من کسانیکه را خطاب قرار می‌دهم که این شعار نافرمانی مدنی را که منجر به مرگ یک نفر شد به راه انداختند. آن‌ها را متوقف کنید، آن‌ها را متوقف کنید چراکه ساحل عاج به صلح نیاز دارد.»

یکی از رای دهندگان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ساحل عاج خواهان صلح است باید امروز رای داد. بزرگترین آرزوی من این است که کشور پس از انتخابات به صلح دست یابد. زیرا من از آنچه پس از رای گیری رخ خواهد داد می‌ترسم.»

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ پس از آنکه لوران گباگبو، رئیس جمهور وقت از پذیرش شکست در مقابل اوتارا خودداری کرد، ساح عاج شاهد چندین ماه خشونت بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساحل‌عاج با ۲شکست و اخراج مربی چگونه قهرمان آفریقا شد؟ هالر؛ از مبارزه با سرطان تا «منجی فیل‌ها»

وزیر دفاع ساحل عاج از سوی نظامیان شورشی آزاد شد

شورش گروهی از نظامیان در ساحل عاج