Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف فرانسه را به دامن زدن به افراط گرایی متهم کرد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن رئیس جمهوری فرانسه به دامن زدن به اسلام هراسی، تحریم کالاهای فرانسوی را فرصتی برای «افشای پشت پرده توهین به مقدسات اسلامی» دانست.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه بدون نام بردن از فرانسه، این کشور را به «دامن زدن به افراط گرایی» متهم کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در پی به قتل رسیدن یک معلم فرانسوی با تأکید بر اینکه از ارزش‌های «سکولار» فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع می‌کند، گفت: «اسلام گرایان آینده ما را می‌خواهند، اما فرانسه کاریکاتورها را رها نخواهد کرد.»

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «توهین به ۱.۹ میلیارد مسلمان- و مقدسات آنها- به واسطه جنایات شنیع افراط‌گرایان، سوءاستفاده‌ای فرصت‌طلبانه از آزادی بیان است.» آقای ظریف در ادامه نوشت که این‌چنین اقداماتی «تنها بر آتش افراط‌گرایی می‌دمد.»

وزیر خارجه ایران در بخش ابتدایی توئیت خود نوشت: «مسلمانان، قربانیان اصلی فرقه نفرت [وهابیت] هستند؛ فرقه‌ای که رژیم‌های استعمارگر به آن‌ قدرت بخشیدند و توسط عمالشان به همه‌جا صادر کردند.»

ساموئل پاتی، معلم فرانسوی در پی نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام در کلاس درس آزادی بیان به دست یک اسلامگرای تندرو در حومه پاریس به قتل رسید.

رییس ‌جمهور فرانسه روز یکشنبه ‌در پیامی توییتری که به زبان‌های عربی و انگلیسی نیز نوشته شده بود، بار دیگر تأکید کرد:«ما ادامه خواهیم داد. ما با روحیه‌ای صلح‌جویانه به همه تفاوت‌ها احترام می‌گذاریم. ما گفتار نفرت‌پراکنانه را نمی‌پذیریم و از گفت‌وگوی عقلانی دفاع می‌کنیم.»

در پی انتشار مواضع رئیس جمهور فرانسه، برخی رهبران و شخصیت‌های سیاسی و دینی کشورهای اسلامی با انتقاد از این سخنان، تحریم کالاهای فرانسوی را خواستار شدند.

در ایران علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «رفتار نابخردانه ماکرون در اسلام‌ستیزی علنی نشان از خامی او در سیاست دارد وگرنه در سودای رهبری بر اروپا به اسلام جسارت نمی‌کرد.» آقای شمخانی به رئیس جمهوری فرانسه توصیه کرد که «بیشتر تاریخ» بخواند.

سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای با متهم کردن رئیس جمهور فرانسه به دامن زدن به اسلام هراسی، تحریم کالاهای فرانسوی را فرصتی برای «افشای پشت پرده توهین به مقدسات اسلامی» دانست.

نمایندگان مجلس ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند که «دل رئیس جمهور فرانسه برای آزادی بیان نسوخته است» بلکه «این جسارت و گستاخی بخشی از «یک نقشه بزرگ‌تر در جهت کند کردن روند پرشتاب اسلام گرایی در فرانسه است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: «جمعیت شیخ یاسین» مستقیما در قتل معلم فرانسوی نقش داشت و منحل می‌شود

سر بریدن یک معلم در فرانسه؛ ماکرون: یک حمله تروریستی اسلامگرا بود

واکنش‌ها به اعدام محمد قبادلو؛ وکیل پرونده از قوه قضائیه برای مناظره علنی دعوت کرد