Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سر بریدن یک معلم در فرانسه؛ دستور تعطیلی یکی از مساجد حومه پاریس صادر شد

یک نمازگزار (عکس تزئینی است)
یک نمازگزار (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر کشور فرانسه می‌گوید امام جماعت مسجد پانتن فرزندان خود را به مدرسه‌ای غیرقانونی که در آن «کودکان ۲ تا ۶ ساله حجاب بر سر داشتند» می‌فرستاد.

آگهی

یکی از مساجد حومه پاریس به دستور ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه به مدت شش ماه تعطیل می شود.

این تصمیم وزیر کشور فرانسه تنها چند روز پس از آن اتخاذ شد که ساموئل پاتی، معلم یکی از مدارس حومه پاریس در جریان حمله یک نوجوان ۱۸ ساله اهل چچن سر بریده شد. مسجد پانتن در حومه شمالی پاریس ویدئویی علیه این معلم تاریخ که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در کلاس درس نشان داده بود بازنشر کرده بود.

بنا به دستور وزیر کشور فرانسه تعطیلی مسجد پانتن پیش از چهارشنبه شب آغاز خواهد شد. مقامات فرانسه شخصیت امام جماعت مسجد پانتن و بازنشر ویدئویی علیه ساموئل پاتی در صفحه فیسبوک این مسجد را دو دلیل تصمیم اتخاذشده اعلام کرده اند. ویدئویی از پدر یکی از شاگردان ساموئل پاتی روز ۹ اکتبر (۱۸ مهر) در صفحه فیسبوک مسجد پانتن بازنشر شده بود. پدر شاگرد ۱۳ ساله ساموئل پاتی در این ویدئو از این معلم به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام در کلاس درس به شدت انتقاد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساموئل پاتی روز پنج اکتبر (۱۴ مهر) سر کلاس درسی که موضوع آن «آزادی بیان» بود کاریکاتورهای نشریه فکاهی «شارلی ابدو» از پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داده بود. این معلم ۴۷ ساله روز جمعه گذشته در جریان حمله با چاقو در نزدیکی مدرسه محل تدریس خود جانش خود را از دست داد.

«جنگ با دشمنان جمهوری»؛ «حجاب کودکان ۲ تا ۶ ساله» در مدرسه غیرقانونی

ژرالد دارمنن روز دوشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی ضمن انتقاد از امام جماعت مسجد پانتن گفته بود که وی دو فرزند خود را به مدرسه ای غیرقانونی در شهر بوبینی در نزدیکی پاریس می فرستاده است. وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که این مدرسه غیرقانونی که در آن «کودکان دو تا شش ساله حجاب بر سر داشتند» اکنون تعطیل شده است.

مقامات فرانسه از جمله امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور قرار است روز چهارشنبه به همراه جمعی از کارکنان آموزش ملی این کشور در مراسم یادبود ساموئل پاتی که در دانشگاه سوربون در پاریس برگزار می شود شرکت کنند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین قرار است روز سه شنبه به همراه وزیر کشور دولت خود به شهر بوبینی برود.

ژرالد دارمنن پس از کشته شدن این معلم در شهر کوچک «کونفلان سنت اونورین» در حومه پاریس وعده داد که «جنگ با دشمنان جمهوری» در فرانسه را آغاز خواهد کرد. به گفته وی دولت فرانسه ۵۱ انجمن را که گمان می رود نزدیک «اسلام گرایان افراطی» هستند تحت نظر دارد و تعدادی از آنها نیز به زودی در جلسه هیات وزیران منحل خواهند شد. «جمعیت مبارزه با اسلام هراسی» از جمله انجمن هایی است که مقامات فرانسه آن را به نزدیکی به «اسلام گرایان افراطی» متهم می کنند.

پلیس فرانسه در روزهای گذشته چند عملیات تفتیش و بازجویی را علیه افراد مظنون به افراط گرایی انجام داده است. این در حالی است که ۱۶ نفر در راستای تحقیق درباره سر بریدن ساموئل پاتی در بازداشت پلیس این کشور هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قتل ساموئل پتی؛ ۶ نوجوان در پرونده سر بریدن معلم تاریخ فرانسوی محکوم شدند

درباره مهاجم حمله مرگبار به کلیسای شهر نیس چه می‌دانیم؟

انتشار کاریکاتورهای پیامبر ‌مسلمانان در فرانسه؛ آزادی بیان یا توهین؟