قتل ساموئل پتی؛ ۶ نوجوان در پرونده سر بریدن معلم تاریخ فرانسوی محکوم شدند

ساموئل پتی
ساموئل پتی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه ویژه کودکان در فرانسه روز جمعه ۸ دسامبر شش نوجوان را در ارتباط با ماجرای سر بریدن یک معلم تاریخ در سال ۲۰۲۰ میلادی محکوم کرد.

آگهی

ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله درس تاریخ که یک فرزند نیز داشت، در کلاس «آزادی بیان» کاریکاتور‌هایی از پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داده بود. قتل او، نه‌تنها جامعه فرانسه بلکه دنیا را شوکه کرد.

در آن زمان، نشان دادن کاریکاتورهای محمد، خشم برخی از والدین دانش‌آموزان مسلمان را برانگیخته بود و درنهایت باعث شد این سرنوشت هولناک برای او رقم بخورد.

ساموئل پتی در خارج از مدرسه محل کارش در حومه پاریس، توسط یک مهاجم چچنی الاصل ۱۸ ساله به نام «عبدالله انزوروف» کشته شد. فرد قاتل هم بلافاصله در پی شلیک نیروهای پلیس جان خود را از دست داد.

این نوجوانان که در زمان وقوع این جنایت بین ۱۳ تا ۱۵ سال سن داشتند، عمدتا متهم بودند که در روز فاجعه در ازای دریافت پول، اطراف مدرسه را زیر نظر داشتند و عملی شدن طرح مهاجم چچنی را تسهیل کرده بودند.

محاکمات این ۶ نوجوان از ۲۷ نوامبر آغاز شده بود و به دلیل سن کم متهمان (عمدتا ۱۶ و ۱۷ ساله) پشت درهای بسته برگزار شد.

در پایان این محاکمات، پنج نوجوان به ۱۴ تا ۲۰ ماه حبس تعلیقی و نفر ششم نیز به ۶ ماه حبس در خانه با دستبند الکترونیکی محکوم شدند.

یکی از محکومین این پرونده، دختری بود که به والدینش گفته بود آقای پتی پیش از نمایش کاریکاتورها، از دانش‌آموزان مسلمان خواسته بود کلاس را ترک کنند. این در حالیست که این دختر نوجوان اساسا در آن زمان در کلاس حاضر نبوده و دادگاه او را به دلیل بیان سخنانی «دروغ» علیه ساموئل پتی و «تهمت‌ زدن» به او، مجرم شناخت.

او که اکنون ۱۶ سال دارد، به ۱۸ ماه حبس تعلیقی که دو سال هم این تعلیق طول خواهد کشید محکوم شد.

پنج نوجوانان دیگر متهم در این پرونده که در ازای دریافت پول، به مهاجم این حمله اطلاعاتی درباره ساموئل پتی داده بودند یا مسیر رفت و آمد او را به مهاجم چچنی نشان داده بودند، به دلیل مشارکت در یک توطئه جنایی از پیش طراحی شده، مجرم شناخته و عمدتا به مجازات‌های تعلیقی محکوم شدند.

با این وجود، یکی از آنها سنگین‌ترین حکم صادر شده را دریافت کرد که ۶ ماه حبس در خانه و تحت نظارت‌های الکترونیکی بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است دادگاه دیگری در رابطه با قتل ساموئل پتی، که این بار متهمان بزرگسالان را محاکمه می‌کند، در پایان سال آینده میلادی برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو معلم فرانسوی با ارسال عکسی از ساموئل پتی سربریده شده تهدید شدند

یک دقیقه سکوت در دبیرستان‌های فرانسه در نخستین سالگرد قتل ساموئل پتی

سر بریدن یک معلم در فرانسه؛ دستور تعطیلی یکی از مساجد حومه پاریس صادر شد