ماکرون: «جمعیت شیخ یاسین» مستقیما در قتل معلم فرانسوی نقش داشت و منحل می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس‌جمهوری و وزیر کشور فرانسه
رئیس‌جمهوری و وزیر کشور فرانسه   -  Copyright  AP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید «جمعیت شیخ یاسین» در این کشور که از حقوق فلسطینیان دفاع می کند «مستقیما» در قتل معلمی که روز جمعه گذشته در حومه پاریس سر بریده شد نقش داشت.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه این انجمن هوادار حقوق فلسطینی ها روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران فرانسه منحل خواهد شد. وی افزود که تصمیم های مشابهی در روزها و هفته های آینده درباره دیگر انجمن ها و گروه ها اتخاذ خواهد شد. امانوئل ماکرون این سخنان را در جریان حضورش در شهر بوبینی، مرکز ناحیه «سن سن دنی» در حومه شمالی پاریس ایراد کرد.

پایه گذار «جمعیت شیخ یاسین» در فرانسه عبدالحکیم صفریوی است که هم اکنون در بازداشت موقت پلیس فرانسه به سر می برد. او چند روز پیش ویدئویی علیه معلم تاریخ یکی از مدارس حومه پاریس منتشر کرده بود. این معلم تاریخ که ساموئل پاتی نام داشت روز جمعه گذشته در نزدیکی مدرسه ای که در آن تدریس می کرد سر بریده شد. عامل حمله به او یک نوجوان ۱۸ ساله اهل چچن بود که دقایقی پس از بریدن سر ساموئل پاتی به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساموئل پاتی روز پنج اکتبر (۱۴ مهر) کاریکاتورهای نشریه فکاهی «شارلی ابدو» از پیامبر اسلام را سر کلاس درس «آزادی بیان» به شاگردانش نشان داده بود.

دولت فرانسه طی روزهای گذشته از قصد خود برای انحلال تعدادی از انجمن ها به دلیل ارتباط با افراط گرایان سخن گفته بود. از «کمیته مقابله با اسلام هراسی» نیز به عنوان یکی از انجمن هایی یاد می شود که دولت فرانسه به دنبال انحلال آن است. این در حالی است که ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه دستور تعطیلی مسجد شهر کوچک پانتن در حومه پاریس را نیز صادر کرده است.

عبدالحکیم صفریوی برای نامگذاری «جمعیت شیخ یاسین» از شیخ احمد یاسین، پایه گذار و رهبر معنوی گروه فلسطینی حماس الهام گرفته بود. شیخ احمد یاسین که چند سال را در زندان اسرائیل سپری کرده بود سال ۲۰۰۴ در جریان حمله بالگردهای اسرائیل در غزه کشته شد.

دولت فرانسه طی ۲۰ سال گذشته حدود ۳۰ انجمن و گروه را که اکثرا متعلق به مسلمانان یا هواداران راست افراطی بودند منحل کرده است.