واکنش رهبر ایران به درخواست اعدام کردن روحانی: هتک حرمت رئیس جمهور حرام است

دیدار خامنه‌ای با روحانی و اعضا ستاد کرونا
دیدار خامنه‌ای با روحانی و اعضا ستاد کرونا Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جناح اصولگرا در دستگاه سیاسی ایران به شدت منتقد سیاست‌های دولت روحانی است و در روزهای اخیر رویکرد مثبت این دولت به برجام و استناد به «صلح امام حسن» را به باد انتقاد گرفته است.

آگهی

رهبر ایران در واکنش به طرح انتقادهای تند علیه رئیس جمهوری و درخواست اعدام او «هتک حرمت» مسئولان بالای کشور را «حرام» خواند.

علی خامنه‌ای روز شنبه ۳ آبان در دیدار حضوری با حسن روحانی، رئیس جمهوری و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، با انتقاد شدید و صریح از برخورد تند برخی مسئولان با رئیس جمهوری گفت: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جناح اصولگرا در دستگاه سیاسی ایران به شدت منتقد سیاست‌های دولت روحانی است و در روزهای اخیر رویکرد مثبت این دولت به برجام و استناد به «صلح امام حسن» را به باد انتقاد گرفته است. در این میان مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز ۲۵ مهر با حمله به حسن روحانی و خطاب قرار دادن او نوشت: «جناب روحانی، اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن بامعاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید، امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.»

رهبر ایران با اشاره به این که برخی از منتقدان «آدم‌های خوب» بوده‌اند، گفت: «گر چه در میان این برادران افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موشوع را به طور صریح اعلام می‌کنم.»

وی با «غلط» خواندن انتقادهای اخیر از رئیس جمهوری افزود: «باید حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور که در عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند، حفظ شود.»

او همچنین این رفتار را «آمریکایی» خواند و افزود: «هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور. این گونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌هاست که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند. تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آنها می‌گوید دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند.»

ذوالنوری پس از طرح بحث «عزل» و «اعدام» حسن روحانی، درباره موضوع استیضاح رئیس جمهوری گفت که پیشنهاد استیضاح که قبلا مطرح شده به قوت خود باقی است. برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز از پیشنهاد استیضاح روحانی استقبال کرده‌اند. به گفته ذوالنوری تا کنون ۴۴ نفر درخواست استیضاح رئیس جمهوری را امضا کرده، اما ۱۱ نفر امضا خود را پس گرفته‌اند.

باید حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور که در عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند، حفظ شود.
علی خامنه‌ای
رهبر ایران

حسن روحانی اخیرا با استناد به راهبرد صلح امام دوم شیعیان با معاویه گفته بود که اکثر مردم ایران امروز صلح اما حسن را می‌خواهند. بسیاری از منتقدان روحانی در جناح راست، این گفته او را نشانه‌ای از اراده دولت برای مذاکره با آمریکا قلمداد و با آن مخالفت کردند. تعبیر صلح به خواست مذاکره با آمریکا در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و به نظر می‌رسد که جناح میانه رو ایران به امید به سرانجام رساندن برجام، بیشتر به رأی آوردن نامزد دموکرات‌ها در این انتخابات دل بسته است.

«مدیریت کرونا در آمریکا بدترین بوده، مدیریت ایران بهترین باشد»

در نشست امروز که به دعوت علی خامنه‌ای با حضور اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار شد، رهبر ایران پیش از پرداختن به موضوع سیاست داخلی، هدف از تشکیل این جلسه را بررسی وضعیت کرونا در کشور و لزوم تلاش مضاعف و به‌کارگیری ابتکارات جدید برای مواجهه با این ویروس بیان کرد و گفت: «در برخی کشورها همانند آمریکا بدترین مدیریت اعمال شده است ولی ما باید تلاش کنیم از این حادثه که با جان و سلامت مردم و امنیت و اقتصاد آنها در ارتباط است، با بهترین مدیریت عبور کنیم.»

علی خامنه‌ای در مورد مدیریت کرونا پیشنهاد داد یک «عقبه قرارگاهی و عملیاتی» به منظور «اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر اجرا» تشکیل شود. وی همچنین با توصیه به رعایت «محوریت» وزارت بهداشت برای «تعیین مصادیق محدودیت‌ها»ی کرونایی از برخی مسئولان که به گفته او در رعایت مواردی مثل ماسک زدن به شیوه صحیح یا رعایت فاصله، «کوتاهی می‌کنند»، انتقاد کرد.

رهبر ایران در ماه‌های اخیر کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شود و در معدود موارد مناسبتی نیز از طریق مجازی سخنرانی می‌کند. نشست روز شنبه، اولین دیدار حضوری علی خامنه‌ای در حسینیه امام خمینی پس از هشت ماه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: آمریکا امروز شکست خورد

با حکم حکومتی رهبر ایران، لایحه بودجه رد شده در مجلس بدل به قانون می‌شود

افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا و کووید در کشورهای اروپایی؛ اسپانیا استفاده از ماسک را بررسی می‌کند