Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بزرگ‌ترین تخریب آثار هنری در آلمان؛ به ۷۰ شیء در موزه‌های برلین آسیب زدند

موزه ملی نو برلین
موزه ملی نو برلین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خرابکاران در روز روشن و در ساعات کار موزه، عملیات خود را انجام داده‌اند و در برخی موارد گونه‌ای ماده روغنی را روی تابلوهای نقاشی در چند موزه‌ معروف برلین پاشیده‌اند.

آگهی

افرادی ناشناس به ده‌ها شیء ارزشمند موجود در چند موزه‌ معروف برلین، پایتخت آلمان آسیب زدند. حمله اسرارآمیز به موزه‌های برلین در یک روز، یعنی در روز سوم اکتبر (۱۲ مهر) روی داده است اما پلیس آلمان این موضوع را روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر اعلام کرد. 

به گزارش پلیس آلمان، در این رویداد عجیب دست کم ۷۰ شیء ارزشمند هنری و باستانی تخریب شده‌اند. هفته‌نامه آلمانی «دی‌تسایت» نوشته است که این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مورد حمله به آثار فرهنگی و هنری آلمان از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در میان آثار تخریب شده، چند تابوت با مومیایی مصری، چند مجسمه چوبی و شماری از تابلوهای نقاشی مربوط به سده نوزدهم میلادی دیده می‌شوند. به گفته پلیس، خرابکاران در روز روشن و در ساعات کار موزه، عملیات خود را انجام داده‌اند و در برخی موارد گونه‌ای ماده روغنی را روی تابلوهای نقاشی پاشیده‌اند.

راز این عملیات خرابکارانه یا وندالیسم فرهنگی را هنوز کسی دقیقا نمی‌داند و معلوم نیست انگیزه اصلی عاملان این حمله چه بوده است. یکی از گمان‌هایی که برخی رسانه‌های آلمانی مطرح کرده‌اند این است که مخالفان اتحاد دو بخش پیشین شرقی و غربی آلمان به نشانه اعتراض به این اتحاد چنین کاری را انجام داده باشند، زیرا حمله درست در سالگرد سی سالگی اتحاد دو آلمان روی داده است.

برخی نیز حمله را به گروه‌های توطئه‌پندار راست افراطی مانند «جنبش ضد ویروس کرونا» به رهبری فردی به نام آتیلا هیلدمن نسبت می‌دهند. هیلدمن گفته است که موزه پرگامون «پاتوق شیاطین» است. موزه پرگامون به همراه موزه‌های دیگری که مورد حمله قرار گرفته‌اند، همگی در مکانی در مرکز پایتخت آلمان به نام جزیره موزه قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازدیدکننده مسن تابلوی بحث‌برانگیز با محتوای جنسی را در موزه پاریس تخریب کرد

کارشناسان هنری: حملات زیانبار به آثار هنرمندان را متوقف کنید

بازگشایی محدود موزه لوور؛ مونالیزا به سر کار برگشت