آغاز دادگاه فردی که متهم به کلاهبرداری ۱۳۵ میلیون یورویی با بیت‌کوین است

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه مرد ۴۱ ساله روس در فرانسه در حالی آغاز شد که کشورهای فرانسه و ایالات متحده نیز حکم بازداشت او را صادر کرده بودند.

آگهی

اولین جلسه دادگاه الکساندر وینیک که تبعه روسیه است در فرانسه برگزار شد. آقای وینیک به زورگیری، پولشویی، کلاهبرداری و ارتباط جنایی متهم شده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس او از طریق این کلاهبرداری‌ها توانسته ۱۳۵ میلیون یورو درآمد کسب کند. این اتهامات می‌تواند ۱۰ سال حبس برای او به همراه داشته باشد. وینیک همچنین در روسیه و ایالات متحده آمریکا نیز تحت تعقیب بود.

دادستان‌های فرانسه می‌گویند وینیک با ساختن بدافزاری به نام Locky، به اطلاعات حساب کاربران دست پیدا می‌کرد. این بدافزار که از طریق ایمیل برای کاربران ارسال می‌شد، درصورتی که کاربر فایل مربوطه را باز می‌کرد، اطلاعاتش رمزگذاری و غیر قابل استفاده می‌شد. در ادامه وینیک از قربانیان می‌خواست هزینه‌ای از طریق بیت کوین برایش منتقل کنند تا مجددا بتوانند به سیستم خود دسترسی پیدا کنند.

در فرانسه شرکت‌ها و دفاتر قانونی مختلفی بین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ مورد هدف این کلاهبرداری و اخاذی قرار گرفتند. بیست قربانی از طریق BTC-e ،که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان است، این مبالغ را برای وینیک پرداخت کرده‌اند.

آقای وینیک تمام اتهامات وارده را رد کرده و می‌گوید تنها یک مشاور فنی در شرکت صرافی BTC-e بوده و هیچ کار خلافی مرتکب نشده است.

این مرد ۴۱ ساله از سوی ایالات متحده به اتهام پولشویی او را تحت پیگرد قانونی قرار داده است. وینیک در سال ۲۰۱۷ در هنگام تعطیلات در یونان و به درخواست آمریکا دستگیر و بازداشت شد.

پس از دستگیری این متهم به کلاهبرداری، یونان بعد از طی کردن یک فرآیند قانونی ۲ ساله تصمیم گرفت وینیک را ابتدا به فرانسه و سپس به ایالات متحده و در نهایت روسیه تحویل دهد.

در ماه ژانویه پس از تحویل وینیک به فرانسه، او اعتصاب غذای ۳۵ روزه را آغاز کرد و گفت که می‌خواهد به روسیه فرستاده شود. جایی که او با اتهامات کمتری رو به رو است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا سم بنکمن-فرید را به کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران صرافی «اف‌تی‌ایکس» متهم کرد

هشدار ناظران مالی اتحادیه اروپا: آماده باشید تمام پول خود را در ارزهای دیجیتال از دست دهید

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد