Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدبان حقوق بشر: دستگاه قضایی کره شمالی با مردم «کمتر از حیوان» رفتار می‌کند

Lee Jin-man
Lee Jin-man Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از افرادی که تجربه بازداشت در کره شمالی را دارند، می‌گویند که مجبور بوده‌اند هر روز ۱۶ ساعت را بی‌حرکت و در حالی که زانو زده بودند روی زمین بنشینند. در این مدت کوچکترین حرکت آنها باعث تنبیه بیشتر می‌شد.

آگهی

سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر مستقر در ایالات متحده آمریکا در گزارش اخیر خود درباره کره شمالی، به نقد سیستم قضایی این کشور پرداخته و اعلام کرده است که در این کشور با مردم «کمتر از حیوانات» رفتار می‌شود.

بنا بر این گزارش که روز دوشنبه منتشر شد، «شکنجه، تحقیر و گرفتن اعترافات اجباری در سیستم بازداشت موقت کره شمالی بیداد می‌کند.»

این گزارش که حاصل مصاحبۀ کارشناسان این سازمان با ده‌ها تن از بازداشت شدگان و مقامات پیشین کره شمالی است، به شرح وضعیت غیرانسانی در بازداشتگاه‌های پیونگ‌یانگ پرداخته است و این موضوع که از نظر ساکنان این کشور، در حال حاضر هر نوع بازداشتی معادل آغاز دوره‌ای ناتمام از شکنجه است.

این گزارش در حالی منتشر شده که این کشور مسلح به تسلیحات هسته‌ای، در حال حاضر یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اطلاعات کمی در مورد سیستم قضایی آن در دست است.

مصاحبه شوندگان می‌گویند که بدرفتاری با بازداشت شدگان از همان مراحل اولیه بازداشت آغاز می‌شود و دست‌کم شامل ضرب و شتم «شدید» با چوب یا لگد است.

یکی از افسران پیشین این کشور می‌گوید: «اگرچه بر اساس مقررات نباید هیچ ضرب و شتمی وجود داشته باشد اما ما باید در جریان تحقیقات و در همان مراحل اولیه بازداشت اعتراف بگیریم... بنابراین باید آنها را بزنند تا اعتراف کنند.»

برخی از افرادی که تجربه بازداشت در کره شمالی را دارند، می‌گویند که مجبور بوده‌اند هر روز ۱۶ ساعت را بی‌حرکت و در حالی که زانو زده بودند روی زمین بنشینند. در این مدت کوچکترین حرکت آنها باعث تنبیه بیشتر می‌شد.

مجازات‌ها از ضرب و شتم با دست، چوب یا کمربند چرمی شروع می‌شد و گاه حتی آنها را مجبور می‌کردند بیش از هزار بار دور حیاط بازداشتگاه بدوند.

پارک جی‌-چئول، از زندانیان پیشین می‌گوید: «اگر من یا یکی دیگر از زندانیان در داخل سلول حرکتی می‌کردیم، آنگاه نگهبانان به من یا همۀ هم‌سلولی‌ها دستور می‌دادند تا دستهایمان را از پشت میله‌های سلول بیرون بیاوریم تا آنها با چکمه‌هایشان روی دستهای ما راه بروند.»

یون یانگ‌-چئول، یکی دیگر از زندانیان پیشین این کشور می‌گوید: «از نظر آنها، شما کمتر از یک حیوان ارزش دارید و در نهایت نیز با رفتارهای آنها، تبدیل به چنین موجودی می‌شوید.»

مصاحبه شوندگان زن نیز درباره شایع بودن تجاوز و خشونتهای جنسی در بازداشتگاههای کره شمالی شهادت دادند.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش از پیونگ‌یانگ خواسته است تا به «شکنجه‌ها و رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز در بازداشتگاه‌ها پایان دهد» و از کره جنوبی و دیگر کشورهای عضو سازمان ملل بویژه ایالات متحده آمریکا نیز خواسته تا «دولت کره شمالی را چه بطور علنی و چه خصوصی، تحت فشار قرار دهند».

این گزارش در حالی منتشر شده که پیش از این نیز کره شمالی از سوی سازمان ملل متحد به «نقض سیستماتیک، گسترده و فاحش» حقوق بشر، از شکنجه گرفته تا قتل‌های غیرقانونی متهم شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سئول تحقیقات قضایی دربارۀ خواهر رهبر کره شمالی را آغاز کرد

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم