برای اولین بار در آمریکا؛ ابتلای مجدد به کرونا در کمتر از دوماه آنهم با تشدید علائم بیماری

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
COvid
COvid   -  کپی رایت  AP Photo

مجله پزشکی «لانست» گزارشی منتشر کرده است درباره مردی ۲۵ ساله که برای بار دوم و بسیار شدیدتر و حادتر از بار اول به ویروس کرونا مبتلا شده است.

این نخستین بار است که فردی در آمریکای شمالی برای دومین‌بار به کووید۱۹ مبتلا شده است. پیش از این نیز مواردی مشابه، بویژه در آسیا گزارش شده بود.

محققان در ایالت نوادای آمریکا می‌گویند که این مرد برای بار اول در ۱۸ آوریل ۲۰۲۰ و سپس دوباره در ۵ ژوئن ۲۰۲۰ به ویروس کرونا مبتلا شده است و تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی ویروسی تفاوت‌های قابل توجهی بین نوع اول و نوع دوم را مرتبط با میزان عفونت نشان می‌دهد.

این جوان ۲۵ ساله آمریکایی برای اولین بار علائم ویروس کرونا همچون گلو درد، سرفه، سردرد، حالت تهوع و اسهال را در اواخر ماه مارس نشان داد اما تا پایان آوریل بهبود یافت. وی تا پایان ماه مه احساس بهتری داشت و حتی در آن ماه دوبار آزمایش ویروسی‌اش منفی گزارش شد. 

اما در اواخر ماه مه به یک مرکز مراقبتهای فوری با علائم مشابه ویروس کرونا مراجعه کرد و پنج روز بعد، سطح اکسیژن کم و تنگی نفس را تجربه کرد. 

در آزمایش رادیولوژی مشخص شد که وی مشکل حاد ریوی پیدا کرده است و سریعا باید تحت درمان قرار بگیرد.

محققان می‌گویند در دومین ابتلای او به بیماری کووید۱۹، بیمار نیاز به پشتیبانی مداوم از اکسیژن در بیمارستان داشته و در این مدت علائم دیگری چون میالژی [درد عضلانی]، سرفه و تنگی نفس حاد را تجربه کرده است.

با این وجود سازمان جهانی بهداشت می‌گوید تعداد افرادی که در جهان برای بار دوم به ویروس کرونا مبتلا شده اند، انگشت شمار است.

دانشمندان پیش‌تر گفته بودند که پادتن ویروس کرونا دست‌کم شش ماه فرد را از ابتلای دوباره مصون خواهد کرد و در صورت ابتلا، علائم ضعیف‌تر خواهند بود و حال این مورد، خلاف گفته‌های محققان را ثابت می‌کند.