اسنوکر بازی که «بدون دست» هر بازیکن شهر را به چالش می‌کشد

محمد اکرام در شهر سمندری ایالت پنجاب پاکستان
محمد اکرام در شهر سمندری ایالت پنجاب پاکستان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد در خانواده‌ای فقیر با هشت خواهر و برادر بزرگ شد. او می‌گوید که در دوران کودکی بسیار منزوی بود تا اینکه در تلویزیون لیگ محلیِ بازی اسنوکر را دید و به آن علاقمند شد.

آگهی

«محمد اکرام» اگرچه بدون ابزار لازم بیلیارد، اسنوکر بازی می‌کند اما با چانۀ‌ قوی خود، هر بازیکن شهر سمندر در استان پنجاب پاکستان را به چالش می‌کشد.

محمد که اکنون ۳۲ سال دارد از بدو تولد بدون هر دو دست به دنیا آمد. او برای اینکه بتواند بدون نیاز به دست اسنوکر بازی کند، با سال‌ها تمرین مهارت خارق‌العاده‌ای در این بازی پیدا کرد.

AFP
محمد اکرام، اسنوکر باز پاکستانی دارای معلولیتAFP

محمد در خانواده‌ای فقیر با هشت خواهر و برادر بزرگ شد. او می‌گوید که در دوران کودکی بسیار منزوی بود تا اینکه در تلویزیون لیگ محلی بازی اسنوکر را دید و به آن علاقمند شد.

محمد می‌گوید که سال‌ها «در خفا» تمرین کرده تا مهارت لازم برای بازی، آنهم بدون نیاز به ابزار اسنوکر را پیدا کند و اکنون یکی از بهترین بازیکن‌های شهر است.

با وجود اینکه کریکت پرطرفدارترین ورزش در پاکستان است اما اسنوکر نیز از جایگاه خاصی در میان مردم برخوردار است. این بازی را سربازان بریتانیایی در دوران استعمار به شبه‌جزیره هند آوردند و محمد علی جناح، بنیانگذار کشور پاکستان نیز در این بازی تبحر خاصی داشت.

محمد اکرام هر چند پیش از این آشنایی چندانی با شبکه‌های اجتماعی نداشت اما اکنون در میان کاربران پاکستانی به شهرت رسیده است.

به گفته مدیر سالن بیلیارد شهر سمندر، هر چند در ورزش‌هایی مانند کریکت، افراد دارای معلولیت بسیاری به صورت حرفه‌ای بازی می‌کنند اما در اسنوکر «محمد اکرام یکه‌تاز است.»

۳۰ میلیون نفر از جمعیت ۲۲۰ میلیونی پاکستان دارای معلولیت هستند اما به دلیل فراهم نشدن امکانات لازم از سوی دولت، اکثریت آنان خانه‌نشین شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسین وفایی اعجوبه ایرانی اسنوکر جهان کیست؟

فشن شو معلولان در تهران؛ طراحی ۵۰ مدل لباس‌ برای بیش از ۱۵ نوع معلولیت

راه رفتن مرد دانمارکی پس از پنج سال معلولیت