توافق آتش‌بس در قره‌باغ؛ ایران و فرانسه بر لزوم مذاکره باکو و ایروان تاکید کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مناقشه در ناگورنو قره‌باغ
مناقشه در ناگورنو قره‌باغ   -   کپی رایت  AP Photo

ایران ضمن استقبال از برقراری آتش بس در منطقه ناگورنو قره باغ از جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست تا براساس احترام به «مقررات بین المللی و تمامیت ارضی» با یکدیگر مذاکره کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایران از توقف خصومت ها در ناگورنو قره باغ به عنوان گامی در راستای صلح استقبال می کند.»

وی همچنین از تلاش های «سازنده» روسیه برای توقف درگیری ها و برقراری آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان قدردانی کرد.

وزرای امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان جمعه شب پس از ۱۱ روز مناقشه نظامی در منطقه ناگورنو قره باغ، در مسکو بر سر برقراری آتش بس در جبهه‌های نبرد به توافق رسیدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که دو طرف متعهد شده اند تا مذاکرات جدی برای دستیابی فوری به یک راه حل مسالمت آمیز را آغاز کنند. به گفته وی این مذاکرات با میانجیگری گروه مینسک (روسیه، آمریکا و فرانسه) و همچنین سازمان امنیت و همکاری اروپا صورت خواهد گرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز شنبه در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای کمک به حل و فصل مناقشه قره باغ ابراز آمادگی کرد.

وی همچنین از حضور برخی «گروه های تروریستی» در درگیری های قره باغ ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: «حضور تروریست ها می تواند هم برای ایران و روسیه و هم کل منطقه خطرناک باشد.»

فرانسه: آتش بس سختگیرانه اجرا شود

وزارت خارجه فرانسه نیز روز شنبه در واکنش به توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای برقراری آتش بس در ناگورنو قره باغ خواستار اجرای «سختگیرانه» این توافق شد.

سخنگوی این وزارتخانه بر لزوم آغاز مذاکرات «بدون پیش شرط» بین باکو و ایروان تاکید کرد.