روسیه موشک فراصوتی جدید خود را «با موفقیت» در دریای سفید آزمایش کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آزمایش موشک فراصوتی جدید روسیه در دریای سفید
آزمایش موشک فراصوتی جدید روسیه در دریای سفید   -  کپی رایت  AP Photo

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه آزمایش «موفقیت آمیز» موشک فراصوتی جدید این کشور را «رویدادی بزرگ» برای کشورش خواند.

والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه در تماسی ویدئویی با رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که موشک مافوق صوت زیرکن (Zircon) روز سه‌شنبه در دریای سفید در شمال روسیه آزمایش شد. به گفته وی موشک پرتاب شده «با موفقیت» به هدف خود در دریای بارنتز اصابت کرد.

رئیس جمهوری روسیه که روز چهارشنبه ۶۸ ساله شد در این تماس ویدئویی گفت: «تجهیز نیروهای مسلح ما با آخرین سامانه‌های تسلیحاتی که حقیقتا منحصر به فرد هستند بی‌شک ظرفیت دفاعی کشورمان را در درازمدت تضمین خواهد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین سال گذشته گفته بود که سرعت موشک زیرکن با برد هزار کیلومتری ۹ برابر سرعت صوت خواهد بود. او در جریان یکی از سخنرانی‌های خود در ماه مارس سال ۲۰۱۸ ضمن تاکید بر تقویت حضور نظامی روسیه در شمالگان از نسل جدید موشک‌های مافوق صوت روسیه سخن گفته بود.

مسکو در حالی موشک فراصوتی جدید خود را آزمایش کرد که تنش‌ها بین روسیه و آمریکا بر سر کنترل برنامه تسلیحاتی دو کشور افزایش یافته است. دوره اعتبار پیمان تسلیحاتی «استارت نو» (New START) بین واشنگتن و مسکو قرار است روز پنجم فوریه سال ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن سال جاری) به پایان برسد.

به گفته والری گراسیموف تجهیز ناوها و زیردریایی‌های روسیه به موشک فراصوتی جدید پس از تکمیل آزمایش آن آغاز می‌شود. مشخصات موشک مافوق صوت زیرکن از جمله سرعت زیاد، پرواز در ارتفاع بالا و قدرت مانور گستردۀ آن، در عمل رهگیری آنها را دشوار می‌کند.