Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اروپا از جف بزوس خواست بابت جاسوسی آمازون از قانون‌گذاران توضیح دهد

آمازون
آمازون Copyright Pablo Martinez Monsivais/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Pablo Martinez Monsivais/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از نمایندگان پارلمان اروپا در نامهٔ سرگشاده‌ای به مدیرکل شرکت آمازون خواستار آن شدند که وی دربارهٔ جاسوسی احتمالی شرکتش از قانون‌گذاران اروپایی، و نیز مواضع تندوتیز آن در قبال اتحادیه‌های کارگری، توضیح بدهد.

آگهی

شماری از نمایندگان پارلمان اروپا در نامهٔ سرگشاده‌ای به جف بزوس، مدیرکل شرکت آمازون خواستار آن شدند که وی دربارهٔ جاسوسی احتمالی شرکتش از قانون‌گذاران اروپایی، و نیز مواضع تندوتیز آن در قبال اتحادیه‌های کارگری، توضیح بدهد.

در این نامه که به‌امضای ۳۷ عضو پارلمان اروپا رسیده، نمایندگان گفته‌اند نگرانند آمازون کارکنانی را که به‌دنبال سازماندهی اتحادیه‌های صنفی هستند هدف قرار دهد. آنان خطاب به جف بزوس نوشته‌اند: «رشد تصاعدی سود آمازون از آغاز همه‌گیری جهانی شما را از رعایت اصول بنیادین قانونی معاف نمی‌کند.»

هفتهٔ گذشته واحد کاریابی شرکت آمازون اعلام کرده بود در رابطه با خطر تروریست‌ها و «تهدید اتحادیه‌های کارگری برای شرکت» در نظر دارد دو «تحلیلگر اطلاعاتی» استخدام کند و قید کرده بود مطلوب است که این افراد تجربهٔ کار در نیروهای مسلح یا ارتش را داشته باشند و بتوانند «رهبران سیاسی مخالف» را هم زیر نظر بگیرند.

آسیوشیتد پرس
دفترآمازون در آلمانآسیوشیتد پرس

اقدام فوق، همزمان نگرانی سیاستمداران و سندیکاهای اروپایی را برانگیخت و اتحادیه‌های کارگری هفتهٔ پیش از کمیسیون اروپا خواستند دربارهٔ این رفتار شرکت آمازون بررسی مستقلی انجام دهد. بنا به گفتهٔ لیلا شعیبی، نمایندهٔ فرانسه در پارلمان اروپا، کارکنان آمازون چه در اتحادیهٔ اروپا و چه در دیگر مناطق جهان بارها از «رَویهٔ مشخص این شرکت علیه تشکیل‌ اتحادیه‌‌ها» سخن گفته‌اند.

آمازون کمی بعد، این دو درخواست کار را حذف کرد و نوشت که مشخصات آنها به‌شکل درست و روشن درج نشده بوده و تصحیح خواهد شد.

سخنگوی آمازون در این‌ باره گفت: «ما همین حالا هم شورهای کار و انجمن‌های کارکنان را در شرکت خود داریم. واقعیت این است که ما حقوق و مزایای عالی و نیز فرصت شغلی و امکان پیشرفت بی‌نظیری در اختیار کارکنانمان می‌گذاریم.»

تنها در سال ۲۰۲۰ و در پی همه‌گیری کرونا، افزایش ارزش سهام آمازون، ثروت شخصی جف بزوس را ۷۹ میلیارد دلار افزایش داد و سبب شد وی با ۱۸۹ میلیارد دلار سرمایه، ثروتمندترین مرد جهان لقب گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی تاریخی؛ کارگران آمازون در نیویورک به تأسیس نخستین سندیکا رأی دادند

کنایه آمازون به ادعای مالیاتی جو بایدن: «سناتور بی‌خبر از قانون»

نورپردازی بناهای نمادین قاره سبز با هدف ترغیب شهروندان به شرکت در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا