ده‌ها تابوت باستانی با قدمت ۲۶۰۰ ساله در نزدیکی اهرام مصر کشف شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تابوت‌دان‌های کشف شده در نزدیکی اهرام مصر
تابوت‌دان‌های کشف شده در نزدیکی اهرام مصر   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر روز شنبه اعلام کرد که کارشناسان ده‌ها تابوت باستانی را در نزدیکی اهرام سقاره از زیر خاک بیرون کشیده اند.

به گفته مقامات مصر ۵۹ تابوت دان باستانی که درون اغلب آنها اجساد مومیایی شده وجود دارد در داخل سه حفره کشف شد. بنا به اعلام باستان شناسان این تابوت دان های باستانی از بیش از ۲۶۰۰ سال پیش به جای مانده اند.

کارشناسان باستان شناسی بر این باور هستند که کشف این تابوت دان ها سرآغاز روند اکتشافات بیشتری در نزدیکی اهرام سقاره خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر گفته است که بنا به بررسی های اولیه تابوت دان های کشف شده متعلق به موبدان، مقامات ارشد و نخبگان در دوره ۶۶۴ تا ۵۲۵ سال پیش از میلاد مسیح است.

به گفته وی باستان شناسان همچنین ۲۸ مجسمه پتاح-سوکر از خدایان مصر باستان را نیز کشف کرده اند.

AP Photo
تابوت‌دان‌های کشف‌شده در مصرAP Photo

اهرام سقاره در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب قاهره، پایتخت مصر قرار دارد. هرم جوزر یا هرم پلکانی در گورستان سقاره از ۴۷۰۰ سال پیش به جای مانده است.

دولت مصر امیدوار است که اکتشافات باستانی جدید بتواند به صنعت گردشگری این کشور جان دوباره ای ببخشد. بخش گردشگری مصر از انقلاب سال ۲۰۱۱، ناآرامی های سیاسی پس از آن و همچنین شیوع ویروس کرونا طی ماههای اخیر آسیب زیادی دیده است.