Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا تاثیر داروی کرونا بر کلیه‌ها را بررسی می‌کند

مقر گیلیاد در کالیفرنیا
مقر گیلیاد در کالیفرنیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه نظارت بر داروی اتحادیه اروپا روز جمعه و در پی شواهدی دال بر بروز مشکل در تعدادی از بیماران اعلام کرد بمنظور ایمنی و سلامت بیمار عوارض احتمالی این دارو را مجددا آزمایش خواهد کرد.

آگهی

یکی از داروهای درمان بیماری کووید ۱۹ بدلیل احتمال اثرات ثانوی بر روی کلیه فرد بیمار مورد بررسی مجدد قرار خواهد گرفت. شبکه نظارت بر داروی اتحادیه اروپا روز جمعه و در پی شواهدی دال بر بروز مشکل در تعدادی از بیماران اعلام کرد بمنظور ایمنی و سلامت بیمار عوارض احتمالی این دارو را مجددا آزمایش خواهد کرد.

استفاده از داروی رمدسیویر بر روی بیمارانی که به شکل حادی از کووید ۱۹ مبتلا شده و در روند درمان به اکسیژن نیاز دارند در بسیاری از کشورها از جمله اعضای اتحادیه اروپا مجاز است.

آژانس دارویی اروپا اعلام کرده نمی توان با قطعیت اعلام کرد که مصرف این دارو در برخی بیماران موجب التهاب کلیه شده باشد چرا که بیماری کلیه خود می تواند دلیلی برای ابتلا به نوع حاد کووید ۱۹ باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در آزمایش های اولیه این دارو بر روی موش ها و میمون ها احتمال ناراحتی های کلیوی بعنوان یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو مطرح شده بود با این حال نهاد نظارت بر کنترل کیفیت داروها در اروپا همچنان بر چربیدن محاسن این دارو بر مضرات آن تاکید دارد.

پس از آنکه گیلیاد، شرکت سازنده رمدسیویر مدعی شد این دارو می تواند تاثیر مثبتی بر کوتاه شدن طول دوره درمان و نجات جان بیماران کوویدی داشته باشد بسیاری از کشورها این دارو را در حجم بالا پیش خرید کردند. کمیسیون اروپا در ماه ژوییه با امضا قراردادی با این داروساز آمریکایی به ارزش ۶۳ میلیون یورو دسترسی به این دارو برای دستکم ۳۰ هزار نفر از شهروندانش را تضمین کرد.

با این حال منتقدان استفاده از این دارو هم کم نیستند و نسبت به سودمندی رمدسیویر تردیدهای فراوانی مطرح شده است. از این دارو در درمان بیماری ابولا هم استفاده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عدم عرضه جایگزین ارزان یک دارو؛ اتحادیه اروپا ۲ شرکت داروسازی را جریمه کرد

اتحادیه اروپا استفاده از داروی رمدسیویر را برای کرونا مجاز دانست

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید