اتحادیه اروپا تاثیر داروی کرونا بر کلیه‌ها را بررسی می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقر گیلیاد در کالیفرنیا
مقر گیلیاد در کالیفرنیا   -   کپی رایت  AP Photo

یکی از داروهای درمان بیماری کووید ۱۹ بدلیل احتمال اثرات ثانوی بر روی کلیه فرد بیمار مورد بررسی مجدد قرار خواهد گرفت. شبکه نظارت بر داروی اتحادیه اروپا روز جمعه و در پی شواهدی دال بر بروز مشکل در تعدادی از بیماران اعلام کرد بمنظور ایمنی و سلامت بیمار عوارض احتمالی این دارو را مجددا آزمایش خواهد کرد.

استفاده از داروی رمدسیویر بر روی بیمارانی که به شکل حادی از کووید ۱۹ مبتلا شده و در روند درمان به اکسیژن نیاز دارند در بسیاری از کشورها از جمله اعضای اتحادیه اروپا مجاز است.

آژانس دارویی اروپا اعلام کرده نمی توان با قطعیت اعلام کرد که مصرف این دارو در برخی بیماران موجب التهاب کلیه شده باشد چرا که بیماری کلیه خود می تواند دلیلی برای ابتلا به نوع حاد کووید ۱۹ باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در آزمایش های اولیه این دارو بر روی موش ها و میمون ها احتمال ناراحتی های کلیوی بعنوان یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو مطرح شده بود با این حال نهاد نظارت بر کنترل کیفیت داروها در اروپا همچنان بر چربیدن محاسن این دارو بر مضرات آن تاکید دارد.

پس از آنکه گیلیاد، شرکت سازنده رمدسیویر مدعی شد این دارو می تواند تاثیر مثبتی بر کوتاه شدن طول دوره درمان و نجات جان بیماران کوویدی داشته باشد بسیاری از کشورها این دارو را در حجم بالا پیش خرید کردند. کمیسیون اروپا در ماه ژوییه با امضا قراردادی با این داروساز آمریکایی به ارزش ۶۳ میلیون یورو دسترسی به این دارو برای دستکم ۳۰ هزار نفر از شهروندانش را تضمین کرد.

با این حال منتقدان استفاده از این دارو هم کم نیستند و نسبت به سودمندی رمدسیویر تردیدهای فراوانی مطرح شده است. از این دارو در درمان بیماری ابولا هم استفاده شده است.