عدم عرضه جایگزین ارزان یک دارو؛ اتحادیه اروپا ۲ شرکت داروسازی را جریمه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقر شرکت «توا» در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا
مقر شرکت «توا» در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

اتحادیه اروپا دو شرکت داروسازی را به دلیل تبانی برای جلوگیری از عرضه گزینه ارزان تر یک داروی اختلال خواب به بازار جریمه کرد.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت اقتصادی اتحادیه اروپا اعلام کرد که دو شرکت «توا» و «سفالون» ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو جریمه شده‌اند. به گفته وی این دو شرکت با یکدیگر تبانی کرده بودند تا برای چند سال عرضه داروی «مدافینیل» (Modafinil) را که شرکت «سفالون» تولید می کرد به تاخیر بیاندازند.

کمیسر رقابت اقتصادی اتخادیه اروپا گفت که شرکت «توا» در ازای به تاخیر انداختن عرضه داروی ارزان تر خود از معاملات جانبی و پرداخت‌هایی بهره مند شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مارگارت وستاگر گفت که بیماران و نظام درمانی از تبانی دو شرکت داروسازی «توا» و «سفالون» متضرر شدند. 

از داروی «مدافینیل» برای درمان خواب آلودگی در طول روز استفاده می شود. فروش این دارو با نام تجاری «پروویجیل» (Provigil) بیش از ۴۰ درصد از سود شرکت «سفالون» را تشکیل می داد. به گفته کمیسر رقابت اقتصادی اتحادیه اروپا عرضه جایگزینی ارزان تر برای این دارو به شرکت «سفالون» ضرر زیادی می زد.

مارگارت وستاگر افزود که «سفالون» در سال ۲۰۰۵ میلادی شرکت «توا» را متقاعد کرد تا از عرضه جایگزین ارزان تر برای «پروویجیل» خودداری کند. «توا» در سال ۲۰۱۱ صاحب شرکت «سفالون» شد.

شرکت «توا» با رد اتهام تبانی با «سفالون» بر بی گناهی خود در عدم عرضه جایگزین ارزان تر برای «پروویجیل» تاکید کرده است. این شرکت گفته است که درخواست تجدیدنظر در جریمه اتحادیه اروپا را ارائه خواهد کرد.