Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سی هزار برنده لاتاری گرین کارت از دریافت روادید آمریکا محروم شدند

Mark Lennihan
Mark Lennihan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاضی فدرال آمریکا می‌گوید قبول دارد که تصمیمش سبب می‌شود تا تنها نیمی از میزان سالانه ویزاهای موسوم به «روادید گوناگونی» صادر شود. اما در متن حکمی که او خطاب به وزارت کشور نوشته گفته شده که دولت به دلیل همه‌گیری کرونا، می‌تواند در مواردی در صدور این گونه روادید تساهل به خرج دهد.

آگهی

یک قاضی فدرال آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر (۹ مهر) به دولت ترامپ، رئیس جمهوری این کشور دستور داد که به بیش از ۹ هزار برنده قرعه‌کشی گرین کارت که به دلیل توقف توزیع کارت‌ها در ابتدای سال جاری میلادی روادید نگرفته بودند، روادید بدهد.

با این حال همین تصمیم سبب شده است تا ده‌ها هزار تن دیگر از برندگان قرعه‌کشی بخت خود برای به دست آوردن روادید آمریکا از دست بدهند.

آمیت مهتا، قاضی فدرال آمریکا می‌گوید قبول دارد که تصمیمش سبب می‌شود تا تنها نیمی از میزان سالانه ویزاهای موسوم به «روادید گوناگونی» صادر شود، اما در متن حکمی که او خطاب به وزارت کشور نوشته گفته شده که دولت به دلیل همه‌گیری کرونا، می‌تواند در مواردی در صدور این گونه روادید تساهل به خرج دهد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای مهتا درخواست وکلایی را که خواسته بودند برای ۳۰ هزار برنده لاتاری گرین کارت امسال روادید صادر شود رد کرده است. در سال مالی ۲۰۲۰ که روز چهارشنبه به پایان رسید، برای حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ متقاضی روادید آمریکا روادید صادر شده و وکلا خواسته بودند تا ۱۵ هزار روادید اضافی دیگر نیز صادر شود.

اگر این درخواست پذیرفته می‌شد، شمار ویزاهای صادر شده در این سال به میانگین سالانه آمریکا نزدیک‌تر می‌شد. در ۱۸ سال گذشته به طور میانگین سالی ۴۷ هزار و ۴۰۴ روادید برای برندگان خوش‌شانس لاتاری آمریکا صادر شده است.

قاضی مهتا گفته است که محدودیت‌های ناشی از شیوع کووید۱۹ بر ظرفیت دولت برای رسیدگی به درخواست‌های روادید اثر گذاشته و باید به این موضوع توجه کرد. او به همین دلیل در مجموع تنها دستور رزرو وقت برای صدور ۹ هزار و ۹۵ روادید را به دولت داده است.

مهتا روز چهارشنبه گفت: «مشکل تعداد درخواست شده آن است که شاکیان می‌گویند دادگاه باید در سال مالی ۲۰۲۰ مانند یک سال "عادی" عمل کند. بدیهی است که این سال به هیچ عنوان یک سال عادی نبوده است. همه‌گیری کرونا در انجام فعالیت‌های کنسولی و صدور روادید آمریکا در سرتاسر جهان اختلال عملیاتی به وجود آورده است.»

ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ۵۵ هزار روادید به دارندگان گذرنامه‌هایی می‌دهد که شمار کمی از شهروندان کشور متبوع آنها در میان جمعیت این کشور حضور داشته باشند. این امکان از طریق قرعه‌کشی در اختیار همه قرار داده می‌شود که به آن لاتاری گرین کارت یا کارت سبز می‌گویند. حدود ۱۴ میلیون نفر در سراسر جهان به این امکان دسترسی دارند که در صورت برنده شدن، اجازه اقامت دائمی در آمریکا را به دست می‌آورند.

با این حال برندگان باید تا پیش از ۳۰ سپتامبر همان سالی که برنده می‌شوند مدارک و وضعیت‌شان بررسی شده و روادید را دریافت کرده باشند، وگرنه برنده شدن آنها کان لم یکن تلقی می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر توقف صدور گرین کارت برای شمار زیادی از درخواست‌های پذیرفته شده در خارج از کشور از جمله درخواست برندگان قرعه‌کشی تا پایان سال ۲۰۲۰، وزارت کشور آمریکا تنها حدود ۱۲ هزار روادید برای برندگان گرین کارت صادر کرده است.

روز ۴ سپتامبر (۱۴ شهریور) قاضی مهتا تصمیم گرفت بخشی از فرمان دولتی لغو صدور روادید را حذف کند و به همین دلیل به وزارت کشور دستور داد که صدور روادید را از سر گرفته و تا ۳۰ سپتامبر ادامه دهد.

این قاضی فدرال، روز چهارشنبه در حکمی به وزارت کشور اجازه داد تا درخواست روادید ۹ هزار و ۹۵ نفر دیگ از برندگان لاتاری را فراتر از تاریخ تعیین شده بررسی کند.

رافائل یورنا، نماینده بیش از هزار تن از برندگان قرعه‌کشی گرین کارت با تأکید بر این که تصمیم جدید قاضی فدرال بسیاری از این افراد را از بلاتکلیفی درآورده، گفت: «برنامه صدور روادید از سی سال پیش تا کنون به عنوان چراغ پر نور آمریکا برای مردم جهان روشن بوده است. اما این که حالا دولت ترامپ می‌خواهد به روش غیرقانونی آن را از بین ببرد، فاجعه است. حکم امروز قاضی، امید را به بسیاری از شاکیان برگردانده که می‌اندیشند رویای رسیدن به آمریکا ادامه دارد.»

آگهی

دولت آمریکا می‌گوید صدور کارت سبز را متوقف کرده تا از مشاغل آسیب‌دیده از پیامدهای اقتصادی کرونا حمایت کند. این همان استدلالی است که رئیس جمهوری آمریکا پیش از شیوع کرونا، برای توقف صدور گرین کارت و محدود کردن مهاجرت قانونی به ایالات متحده به کار برده است. دونالد ترامپ همواره با قانون «روادید گوناگونی» که او آن را «بدتر از بد» می‌نامد مشکل داشته و تلاش کرده است تا به آن پایان بدهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مهتا که قاضی منصوب شده در دوران باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکاست، در متن تصمیم ۴ سپتامبر خود صراحتا گفته است که با استدلال رئیس جمهوری موافق نیست. او می‌نویسد: «برندگان لاتاری روادید گوناگونی، افرادی هستند که همچون میلیون‌ها تن دیگر در گذشته به کشور ما آمده‌اند تا برای خود و خانواده‌شان زندگی بهتری بیابند و به رویای زندگی آمریکایی دست پیدا کنند. بنابراین شایسته آنها نیست که از آنها کاریکاتور مجرمان عادی بسازیم.»

داوطلبان قرعه‌کشی گرین کارت باید دست کم دیپلم پایان تحصیلات دبیرستان یا دو سال سابقه کار در زمینه‌ای مشخص داشته باشند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه نایاک به دولت بایدن؛ علیرضا قربانی را به دلیل «خدمت سربازی در سپاه» به آمریکا راه ندادند

بایدن قانون ترامپ برای ممنوعیت ورود دارندگان گرین کارت را لغو کرد

دارندگان گرین کارت هم مشمول فرمان اجرایی ترامپ هستند؛ «ایران مقابله به مثل می‌کند»