مادورو: رئیس‌جمهور آینده آمریکا آماده جبران باشد آغوش ونزوئلا همیشه باز است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  کپی رایت  AFP

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر در سخنرانی‌اش در جمع گروهی از فرماندهان و مقام‌های سیاسی این کشور هم به کاهش چشمگیر درآمد خارجی این کشور اشاره کرد و هم به آمادگی ونزوئلا برای برقراری رابطه با آمریکای تحت ریاست ‌جمهوری جدید آمریکا.

آقای مادورو گفت: «بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ ونزوئلا شدیدترین سقوط درآمدهای خارجی را در تاریخ خود تجربه کرده است. شاید نخستین بار باشد که در ملاء عام در این باره سخن می‌گویم و به این اعداد ارجاع می‌دهم.»

به گفته او «میزان کاهش درآمدهای خارجی ونزوئلا از سال ۲۰۱۵، سالانه بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار بوده است.»

آغوش و دست‌های ما همیشه باز است

رئیس‌جمهوری ونزوئلا تاکید کرد: «اگر دونالد ترامپ در انتخابات پیروز شود با او روبرو خواهیم شد و او را شکست خواهیم داد و اگر جو بایدن پیروز شود، با او روبرو خواهیم شد و او را شکست خواهیم داد.»

او همچنین تاکید کرد: «اگر ترامپ یا بایدن بخواهند جبران کنند و وارد روابط احترام‌آمیز با دولت‌ و مردم ونزوئلا شوند، همیشه گفته‌ام و حالا هم می‌گویم، آغوش ما و دستان ما همیشه باز است، همیشه گفتگو، همیشه گفتگو».

ونزوئلا در سال‌های اخیر و به دنبال تحریم‌های نفتی اعمال شده از سوی ایالات متحده با کاهش شدید ارزش پول مواجه شده است. مهاجرت گسترده شهروندان ونزوئلایی به دیگر کشورها و فقر و گرسنگی در این کشور از دیگر مشکلات پیش روی مردم و دولت است.

ایران و ونزوئلا که هر دو با تحریم‌های آمریکا روبرو هستند روابط تجاری خود را گسترد‌تر کرده‌اند. صدور محموله‌های بنزین به ونزوئلا و احداث فروشگاه اتکا از سوی ایران در کاراکاس، پایتخت، از جمله این مراودات است.