عبدالله: وقت آن است که پاکستان و افغانستان از تئوری‌های توطئه دست بردارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

عبدالله عبدالله، رئیس تیم مذاکره‌کننده صلح افغانستان، روز سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر (۸ مهر) در سفر به پاکستان گفت که زمان آن فرا رسیده است که دو کشور همسایه از شعارها و بیانیه‌های کهنه و تئوری‌های توطئه‌ای که ما را عقب نگه داشته است، دست بردارند.

وی در ماموریتی که هدف آن رفع بی‌اعتمادی ریشه‌دار بین دو کشور است به پاکستان سفر کرده است. این نخستین دیدار وی از این کشور پس از ۱۲ سال است.

عبدالله عبدالله در اسلام آباد پایتخت پاکستان گفت که دو همسایه در آستانه یک دوره جدید از روابط قرار دارند که با «احترام متقابل، همکاری صمیمانه و رفاه مشترک» مشخص می‌شود.

وضعیت موجود به نفع ما نیست و ما به رویکردهای تازه نیاز داریم. مردم این را از ما می‌خواهند. بیش از هر زمانی نیازمندیم که به منطقه خود به عنوان یک منطقه واحد نگاه کنیم.
عبدالله عبدالله
رئیس تیم مذاکره‌کننده صلح افغانستان

وی تاکید کرد: «وضعیت موجود به نفع ما نیست و ما به رویکردهای تازه نیاز داریم. مردم این را از ما می‌خواهند. بیش از هر زمانی نیازمندیم که به منطقه خود به عنوان یک منطقه واحد نگاه کنیم.»

سفر عبدالله عبدالله در یک زمان حساس در تاریخ افغانستان صورت گرفته است چراکه تیم مذاکره‌کننده منصوب دولت در قطر در حال مذاکره با طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان حتی قبل از رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۸، حامی خاتمه جنگ افغانستان و حتی از منتقدان جنگ واشنگتن در خاک این کشور به عنوان مبارزه علیه تروریسم بوده است.

اما بسیاری در افغانستان همچنان پاکستان را حامی طالبان می‌دانند.

عبدالله روز سه‌شنبه گفت: «ما نمی‌خواهیم رد پای تروریست‌ها در کشورمان باشد یا به هیچ احدی اجازه نمی‌دهیم تهدیدی برای ملت‌های دیگر باشند.»

وی درباره مذاکرات صلح با طالبان بار دیگر تاکید کرد که دولت خواستار آتش‌بس گسترده و دائمی است.