Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اولین مناظره ترامپ و بایدن؛ پاشنه آشیل هر کدام چیست؟

مناظره انتخاباتی
مناظره انتخاباتی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مناظره‌های انتخاباتی امسال بیش از دوره‌های پیش برای نامزدها اهمیت دارد زیرا شیوع ویروس کرونا به شدت کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ در آمریکا را تحت تاثیر قرار داد و نامزدها بسیار کمتر از معمول به ایالت‌های کلیدی سفر کردند.

آگهی

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بین دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات قرار است سه شنبه شب در شهر کلیولند در ایالت اوهایو برگزار شود.

موضوعاتی که در این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای مطرح می‌شود سوابق دو نامزد، همه‌گیری ویروس کرونا، آینده دیوان عالی آمریکا، تنش‌های نژادی و خشونت در شهرهای این کشور، مسائل اقتصادی و سلامت انتخابات خواهد بود.

اولین مناظره انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده که ساعت ۴:۳۰ بامداد چهارشنبه به وقت تهران آغاز می‌شود برای هر دو نامزد می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. لغزش هر کدام از آنها در برابر دوربین های تلویزیونی می تواند موقعیت دیگری را تقویت کند. هرچند بسیاری از رای دهندگان به تماشای کل این مناظره خواهند نشست اما لحظه ای خاص از این دوئل رسانه‌ای می تواند کل لحظات دیگر آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.

در دورانی که رای دهندگان آمریکایی عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و با تلفن‌های همراه خود کارزار انتخاباتی را دنبال می‌کنند، تنها یک ویدئوی چند ثانیه ای از مناظره پیش رو می‌تواند به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گیرد. این ویدئوی چند ثانیه‌ای همچنین می‌تواند برای بسیاری از کسانی که مناظره را تماشا نکرده‌اند تعیین کننده برنده مناظره باشد. به همین دلیل هر دو نامزد در حالی بر روی صحنه مناظره در کلیولند خواهند رفت که برای درخشش خود در لحظاتی خاص از مناظره و یا لغزش رقیب در آن لحظات تلاش خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اولین مناظره ترامپ پس از ۴ سال؛ لزوم تلاش برای کاهش فاصله با بایدن در نظرسنجی‌ها

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دونالد ترامپ در مناظره پیش رو مقررات این رویارویی است. نامزد جمهوریخواهان طی چهار سال گذشته به ندرت در بحث در موضع دفاعی قرار گرفته است. او از زمان آخرین مناظره چهار سال پیش خود با هیلاری کلینتون نه تنها در هیچ مناظره‌ای حضور نیافته بلکه اغلب از موقعیت‌های چالش‌برانگیز نیز اجتناب کرده است.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا حمله به رقیب را بهترین دفاع می‌داند و در نشست‌های خبری و مصاحبه‌هایش اغلب در برابر پرسش‌های چالش برانگیز به جای پاسخ مستقیم به سوال مطرح شده یا ادعای «اخبار جعلی» را مطرح کرده و یا به انتقاد از دموکرات‌ها پرداخته است. هرچند او در رویارویی با جو بایدن نیز می‌تواند این روند را در پیش گیرد اما برخی مقررات مناظره مانند زمان برابر برای سخن گفتن دو طرف یا عدم اطلاع از پرسش مجری برنامه ممکن است دونالد ترامپ را مجبور به تغییر رویه معمول خود کند.

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی دونالد ترامپ لزوم استفاده از فرصت مناظره برای کاهش فاصله‌اش با جو بایدن در نظرسنجی‌هاست. در همین راستا دونالد ترامپ احتمالا برخلاف جو بایدن ریسک پذیری زیادی در جریان مناظره خواهد داشت. او در حالی که کمتر از ۴۰ روز به انتخابات باقی مانده به دنبال تغییر روند کنونی کارزار انتخاباتی است. شاید نامزد جمهوریخواهان مانند سال ۲۰۱۶ به دنبال این باشد تا با اقدامی پیش‌بینی نشده رقیبش را در آستانه مناظره یا در طول این رویارویی از نظر روانی تحت تاثیر قرار دهد. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آستانه مناظره با هیلاری کلینتون نشستی خبری با حضور شماری از زنانی که بیل کلینتون، رئيس جمهوری اسبق را به اذیت و آزار جنسی متهم کرده بودند، برگزار کرد.

در مقابل جو بایدن به دلیل موقعیتش در نظرسنجی‌ها نیازی به ریسک پذیری زیاد ندارد و تنها باید به دنبال «مدیریت» مناظره و جلوگیری از لغزش احتمالی باشد.

AP Photo
محل اولین مناظره ترامپ و بایدن در کلیولندAP Photo

«جو خواب آلود» با برنامه «سوسیالیستی»؛ اهمیت واکنش بایدن به حملات رقیب

تبلیغات کارزار دونالد ترامپ درباره ضعف توانایی‌های ذهنی جو بایدن مهمترین چالش را برای نامزد دموکرات ها در مناظره پیش رو رقم زده است. او تلاش خواهد کرد تا در پاسخ به پرسش ها مردد و سردرگم به نظر نرسد. هرگونه لغزش جو بایدن در این زمینه به احتمال زیاد تبدیل به ویدئویی تبلیغاتی برای دونالد ترامپ در ایالت‌های کلیدی خواهد شد.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا طی ماههای گذشته بارها توانایی‌های ذهنی جو بایدن را زیر سوال برده و به او لقب «جو خواب آلود» داده است.

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی جو بایدن واکنش به ادعای دونالد ترامپ مبنی بر «سوسیالیستی» بودن برنامه‌هایش خواهد بود. بسیاری از رای دهندگان اسپانیایی تبار در ایالت فلوریدا از کوبا یا ونزوئلا به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و با توجه به ضدیتشان با حکومت‌های مستقر در این دو کشور نسبت به هر آنچه رنگی از «سوسیالیسم» داشته باشد حساسیت زیادی دارند. نامزد حزب دموکرات در واکنش به این ادعای دونالد ترامپ احتمالا تلاش خواهد کرد تا هم طیف چپگرای حزب دموکرات را راضی نگه دارد و هم رای مهاجران اسپانیایی تبار در ایالت کلیدی فلوریدا را از دست ندهد.

جو بایدن در مناظره با دونالد ترامپ همچنین تا حد ممکن به دنبال جلوگیری از تکرار لحظاتی مشابه مناظره سال گذشته دموکرات‌ها در رقابت مقدماتی این حزب خواهد بود. او در جریان آن مناظره با انتقاد تند کامالا هریس، معاون کنونی‌اش از رابطه نزدیک وی با سناتورهای هوادار جدایی سیاهپوستان و سفیدپوستان روبرو شد.

مناظره‌های انتخاباتی امسال بیش از دوره های پیش برای نامزدها اهمیت دارد زیرا شیوع ویروس کرونا به شدت کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ در آمریکا را تحت تاثیر قرار داد و نامزدها بسیار کمتر از معمول به ایالت‌های کلیدی سفر کردند. این امر بر اهمیت سه مناظره انتخاباتی افزوده است زیرا هر دو نامزد فرصتی طلایی در اختیار دارند تا با رای دهندگان در ایالت‌های کلیدی سخن بگویند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راستی‌آزمایی سخنان مطرح شده در آخرین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن

فشارها برای کناره‌گیری بایدن از رقابت‌ها؛ پلوسی: شانس دموکرات‌ها در انتخابات مجلس هم به خطر می‌افتد

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد