Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شاهدان حادثه: در حمله هوایی دولت افغانستان ۲۴ غیرنظامی از جمله کودکان کشته شدند

مردم در ولایت کندز افغانستان
مردم در ولایت کندز افغانستان Copyright عکس از آرشیو خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از آرشیو خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری شاهد عینی به آسوشیتدپرس گفته‌اند که در حمله هوایی دولت افغانستان در روز شنبه ۱۹ سپتامبر، ۲۴ غیرنظامی از جمله کودکان کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آگهی

شماری شاهد عینی به آسوشیتدپرس گفته‌اند که در حمله هوایی دولت افغانستان در روز شنبه ۱۹ سپتامبر، ۲۴ غیرنظامی از جمله کودکان کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

دو شاهد این حادثه گفته‌اند که بیشتر کشته شده‌های در حملات هوایی به روستای سید رمضان در شمال کندز غیرنظامی بوده‌اند. ولسوالی خان آبان در در ولایت محل استقرار این روستا از سوی طالبان کنترل می‌شود.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان در نخستین اطلاعیه خود روز گذشته اعلام کرده بود که ۳۰ نیروی طالبان در این حملات کشته شده‌اند اما در عین حال گفته بود که درباره ادعای کشته شدن غیرنظامیان تحقیقات انجام می‌شود.

این حملات هوایی در حالی صورت می‌گیرد که از هفته گذشته نیروهای طالبان و مذاکره‌کنندگان منصوب دولت افغانستان برای نخستین بار در قطر با یکدیگر دیدار کردند تا درباره آینده این کشور و پایان سال‌ها جنگ و درگیری گفت‌وگو کنند.

اهالی روستا گفتند که حمله هوایی اولیه خانه متعلق به یکی از نیروهای طالبان را هدف قرار داد. لطیف رحمانی که شاهد حملات هوایی بود به آسوشیتدپرس گفت: «این انفجار باعث آتش‌سوزی در خانه مجاور آن شد و خانواده‌ای در میان آتش گرفتار شده بودند.»

کشاورزان و روستاییان برای مهار آتش و نجات اعضای خانواده گرفتار شده به آن محدوده رفتند که در همین حین دومین حمله هوایی رخ داد که باعث کشته شدن بسیاری از آن‌ها شد
یک شاهد عینی

وی افزود: «کشاورزان و روستاییان برای مهار آتش و نجات اعضای خانواده گرفتار شده به آن محدوده رفتند که در همین حین دومین حمله هوایی رخ داد که باعث کشته شدن بسیاری از آن‌ها شد.»

این شاهد ماجرا تاکید کرد که هنگام حمله هوایی به همسایگان می‌گفت به سمت ساختمان‌های محاصره شده در آتش نروند: «من بر سر مردم فریاد کشیدم و به آن‌ها گفتم به آنجا نروید زیرا ممکن است حمله دیگری رخ دهد اما آن‌ها برای کمک و خاموش کردن آتش به آنجا رفتند.»

کلام‌الدین به‌عنوان شاهد دوم که در آن منطقه زندگی می‌کند گفت که تنها یک نفر از نیروهای طالبان در خانه‌ای که همان ابتدا مورد اصابت قرار گرفت کشته شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان حملات هوایی را محکوم کرد و گفت که آن‌ها در زمان حمله هوایی هیچ عملیات نظامی در منطقه نداشته‌اند. این درحالی است که وزارت دفاع افغانستان حمله به نیروهای طالبان را در پی حمله اولیه آن‌ها به نیروهای امنیت ملی افغانستان در منطقه نیکپای سید رمضان ولسوالی خان آباد کندز توصیف کرده بود.

سازمان ملل به شدت از هر دو طرف درگیری به دلیل «کشتار بی‌رحمانه غیرنظامیان» در جنگ طولانی مدت افغانستان انتقاد کرد.

مذاکرات صلح معروف به بین‌الافغانی در دوحه قطر بخشی از توافق ایالات متحده آمریکا با طالبان است که در نهایت منجر به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان جنگ و مذاکرات صلح افغانستان؛ «دوستم می خواست وزیر شود ولی زیر خاک خوابیده است»

صداهایی از دل افغانستان؛ صلح با طالبان برای شهروندان افغان به چه معناست؟

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند