تصاویر جدید از شکل‌گیری ابرطوفان در سیاره مشتری

این تصویر که توسط ناسا، آژانس فضایی اروپا و برنامه تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده سیاره مشتری را با سیارک «یوروپا» نشان می‌دهد
این تصویر که توسط ناسا، آژانس فضایی اروپا و برنامه تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده سیاره مشتری را با سیارک «یوروپا» نشان می‌دهد Copyright AFP PHOTO/ NASA/ ESA/ HUBBLE
Copyright AFP PHOTO/ NASA/ ESA/ HUBBLE
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصاویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده ابعاد جدیدی از اسرار فضا را به زمین آورد. در این تصاویر برای نخستین بار شکل‌گیری یک ابرطوفان در سیاره مشتری ثبت شده است، سیاره‌ای که بیش از ۶۵۳ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.

آگهی

تصاویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده ابعاد جدیدی از اسرار فضا را به زمین آورد. در این تصاویر برای نخستین بار شکل‌گیری یک ابر طوفان در سیاره مشتری ثبت شده است، سیاره‌ای که بیش از ۶۵۳ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.

ابر طوفان به شکل یک پر بلند سفید رنگ در سمت چپ سیاره مشخص است. این طوفان هم‌اکنون با سرعت بیش از ۵۰۰ کیلومتر در ساعت در حال در نوردیدن سیاره مشتری است. طوفان از روز ۲۸ مرداد شکل گرفت و همزمان طوفان‌های کوچکتری در حوالی آن پدید آمدند. ابرطوفان‌ها عموماً به شکل چند طوفان همزمان و درهم تنیده حدوداً هر شش سال ظاهر می‌شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تلسکوپ هابل به انواع مختلف از جمله با نور فرابنفش و فروسرخ از سیاره مشتری تصویربرداری کرده است که نتیجه آن مجموعه‌ای است که به دانشمندان اجازه می‌دهد تا با نگاهی جدید به بررسی پدیده‌های جوی مشتری بپردازند.

در این تصاویر لایه‌های مرتفع جو مشتری به ویژه در قطب‌های این سیاره، به دلیل وجود ذرات اتمسفری که نور فرابنفش را جذب می کنند، سرخ به نظر می‌رسند. و بالعکس بخش‌های آبی‌رنگ سیاره، نور فرابنفش را به فضای بیرون منعکس می‌کنند.

این اولین بار است که ذرات و جو سیاره مشتری به ویژه در لایه‌های مرتفع به این شکل مشاهده می‌شوند.

به‌علاوه استفاده از تصویربرداری فرابنفش و فروسرخ این امکان را فراهم آورده که دانشمندان بتوانند مراحل شکل گیری طوفان را از نزدیک مشاهده کنند. محققان امیدوارند این مشاهدات امکان مرحله‌بندی شکل‌گیری ابرطوفان در سطح مشتری و مقایسه این مراحل با مراحل شکل‌گیری طوفان در سیاره زحل را فراهم آورد.

تصاویر هابل همچنین لکه سرخ بزرگ را نشان می دهد. این لکه که یک طوفان واچرخندی دائمی در جنوب مشتری است همچنان رو به کوچک شدن است. دانشمندان هنوز علت کوچک شدن این طوفان دائمی را نمی‌دانند.

ماه یخی «یوروپا» نیز که گفته می‌شود بالقوه شرایط زندگی بشری بر آن وجود دارد در سمت چپ مشتری دیده می شود.

این تصاویر تلکسوپ هابل متعلق به مجموعه تصاویر کل این سیاره هستند که در راستای برنامه «اوپال» جمع‌آوری می‌شوند. بر اساس این برنامه هر سال تصاویری از سیارات مختلف که تلسکوپ هابل از آنها عسکبرداری می‌کند برای بررسی شرایط جوی این سیارات در اختیار دانشمندان قرار می‌گیرد.

برنامه تلسکوپ فضایی هابل برنامه مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جستجوی حیات فرازمینی؛ گاز دی‌اکسید کربن در قمر یخی مشتری از اقیانوسی پنهان نشأت می‌گیرد

گامی بزرگ برای شناخت راز انرژی تاریک؛ حالت پنجم ماده در فضا مشاهده شد

کاخ سفید از ناسا خواست برای کره ماه استانداردهای زمانی تعیین کند