Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مخابره تصاویر ستاره‌۷۰۰ برابر خورشید؛ هابل راز توقف مرگ «شبان‌شانه» را فاش کرد

Illustration fournie par la Nasa du processus d’expulsion du plasma, se transformant alors en nuage de poussières obsurcissant
Illustration fournie par la Nasa du processus d’expulsion du plasma, se transformant alors en nuage de poussières obsurcissant Copyright NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)
Copyright NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین تصاویر مخابره شده توسط تلسکوپ هابل راز فروغ رو به افول ستاره غول پیکری را که تصور می‌شد، روند انفجارهای مرگبار آن آغاز شده، فاش کرد.

آگهی

تازه‌ترین تصاویر مخابره شده توسط تلسکوپ هابل راز فروغ رو به افول ستاره غول پیکری را که تصور می‌شد، روند انفجارهای مرگبار آن آغاز شده، فاش کرد.

ستاره‌شناسان فوریه سال جاری میلادی و بر پایه مشاهدات نخستین از کم نور شدن ستاره قرمز «شبان‌شانه» (Betelgeuse) این فرضیه را ارائه کردند که این رویداد به منزله رخداد انفجارهای پایان عمر این ستاره است که از نوامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شده بود.

بر همین اساس، چرخه عمر رو به پایان این ستاره صد هزار سال تخمین زده شد.

اما بر خلاف باور اولیه محققان، کورسوهای این ستاره ناگهان متوقف شد و درخشش آن به حالت عادی پیش از انفجار بازگشت.

مشاهدات تلسکوپ هابل که اخیرا توسط ناسا منتشر شده، چگونگی و علل رخداد این پدیده نادر را روشن کرده است. این تصاویر نشان می‌دهد که نخست توده‌ای حاوی موادی شعله‌ور و پرحرارت با سرعت ۲۰۰ هزار مایل در ساعت به نیم کره جنوبی «شبان‌شانه» نزدیک شده است. مرکز نجوم دانشگاه هاروارد، شدت درخشندگی این توده را چهار برابر نور عادی این ستاره برآورد کرده است.

این توده از یک ماه بعد شروع به سرد شدن کرده و به مرور ابر سیاه رنگ متراکمی را تشکیل داده است. حرکت این ابر سیاه در اطراف «شبان‌شانه»، ستاره شناسان را دچار خطای دید کرده و این گمانه را تقویت کرده که این ستاره غول پیکر دوره بی‌فروغ شدن خود را آغاز کرده است.

ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه»(Betelgeuse) ششصد و چهل سال نوری با کره زمین فاصله دارد. این ستاره که هفتصد برابر خورشید است، در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد.

البته محققان ناسا بر این باورند که همچنان رفتار ستاره «شبان‌شانه» همچنان عجیب به نظر می‌رسد و از اواخر اوت و همزمان با بازگشت دوباره آن به آسمان شبانه زمین بار دیگر باید مورد رصد جدی قرار گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت تصویر خیره‌کننده از «حلقه انیشتین» توسط تلسکوپ هابل

تعمیر تلسکوپ فضایی از راه دور؛ رصد جهان از سر گرفته می‌شود

اتمام سوخت وویجرها؛ فضاپیماهایی که تا ۱ میلیارد سال دیگر در پهنه کیهان به مسیر ادامه خواهند داد