پلیس بلاروس صدها نفر را در تظاهرات ضد دولتی زنان در مینسک بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دستگیری یکی از کنشگران
دستگیری یکی از کنشگران   -  کپی رایت  AFP

پلیس بلاروس، روز شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) صدها زن معترض در خیابان‌های مینسک را که خواستار پایان حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور بودند، بازداشت کرد.

بلاروس از زمان انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۹ اوت که در آن لوکاشنکو مدعی پیروزی قاطع شده بود صحنه درگیری مخالفان با نیروهای پلیس است. معترضان معتقدند که در این انتخابات تقلب شده است. رئیس جمهوری بلاروس این موضوع را رد می‌کند.

حدود ۲ هزار زن بلاروس امروز با حمل پرچم‌های سرخ و سفید جنبش اعتراضی در راهپیمایی هفته هفتم پس از انتخابات حضور پیدا کردند.

شاهدان به خبرگزاری رویترز گفتند که زنان پس از اینکه نیروهای پلیس راه آن‌ها را بستند، به‌طور مختصر با این نیروها درگیر شدند. اما پس از آن یکی یکی از بین جمعیت از سوی پلیس انتخاب و بازداشت شدند.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه نیز شاهد بازداشت زنانی بوده است که با دست‌های بهم زنجیر شده ایستاده بودند. برخی از این زنان به داخل ون‌های پلیس هدایت شدند.

AP/TUT.by
زنان معترض بلاروسی در تظاهرات امروزAP/TUT.by
آن‌ها علی‌رغم اینکه به‌طور مرتب مورد تهدید قرار می‌گیرند و تحت فشار هستند، راهپیمایی می‌کنند.
سوتلانا تیخانووسکایا
نامزد مخالف انتخابات ریاست جمهوری بلاروس

سوتلانا تیخانووسکایا، نامزد مخالف انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که خود را برنده این انتخابات اعلام کرده بود و اکنون در لیتوانی به سر می‌برد، در بیانیه‌ای که پیش از تظاهرات امروز منتشر شد، اعتراض «زنان شجاع بلاروس» را ستود. وی گفت: «آن‌ها علی‌رغم اینکه به‌طور مرتب مورد تهدید قرار می‌گیرند و تحت فشار هستند، راهپیمایی می‌کنند.»

یک کنشگر ۷۳ ساله در میان بازداشت‌شدگان

در میان بازداشت شدگان تظاهرات روز شنبه، نینا باگینسکایا، کنشگر ۷۳ ساله نیز مشاهده شده است. وی پس از تنش‌ها و درگیری‌های ماه گذشته به یکی از چهره‌های مشهور جنبش اعتراضی تبدیل شده است. پلیس اندکی پس از بازداشت وی را در کلانتری آزاد کرد.

قرار است معترضان روز یکشنبه تظاهرات گسترده‌ای برگزار کنند.

لوکاشنکو که ۲۶ سال در راس قدرت در بلاروس قرار دارد، می‌گوید که معترضان از سوی نیروهای خارجی حمایت می‌شوند.

AP/TUT.by
یک کنشگر ۷۳ ساله در میان بازداشتی‌هاAP/TUT.by