جو بایدن رویکرد دولت ترامپ برای مقابله با بحران کرونا را «جنایتکارانه» خواند

جو بایدن، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
جو بایدن، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نامزد دمکرات‌ها در خصوص وعده دونالد ترامپ برای توزیع واکسن کرونا تا هفته‌های آینده گفت که این سخنان «فریبنده» و برای انتخاب مجدد است و آمریکایی‌ها «نمی‌توانند به سخنان رئیس جمهوری اعتماد کنند.»

آگهی

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات‌ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باردیگر نحوه مدیریت بحران کرونا در کشورش توسط دولت ترامپ را به باد انتقاد گرفت و ضمن اشاره به آنچه وی عملکرد «غیرمسئولانه» دولت در این خصوص خواند تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن خطر بیماری کووید۱۹ را یک «جنایت» توصیف کرد.

آقای بایدن که در ادامه کارزار انتخاباتی‌اش به ایالت پنسیلوانیا سفر کرده پنجشنبه شب کمی دورتر از «اسکرانتون»، شهر زادگاهش در نطقی از سالن اجتماعات شهر موسیک برای هواداران خودر سوار که به صورت مستقیم از شبکه سی ان ان پخش می‌شد، خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت که باید خود را هم‌سطح مردم کند.

نامزد دموکرات‌ها همچنین با تاکید بر اینکه هیچ زمانی در آمریکا نبوده که مردم نتوانسته باشند برای دستیابی به آنچه شایستگی‌اش را دارند، گامی بردارند، خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری آمریکا شد.

وی با طرح این موضوع که دونالد ترامپ برغم آگاهی از وخیم بودن بحران کرونا پذیرفته که در جهت کم اهمیت جلوه داده آن تلاش کرده گفت: «او می‌دانسته اما هیچ کاری انجام نداده؛ این تقریبا یک اقدام جنایتکارانه است.»

جو بایدن همچنین محرومیت آمریکایی‌‌ها از آزادی‌های اولیه در دوره مهار بیماری همه‌گیر کووید۱۹ را مورد نکوهش قرار داد و در عین حال از تعبیر ویلیام بار، دادستان کل که مقررات قرنطینه در دره همه‌گیری ویروس را با دوران بردگی مقایسه کرده بود، انتقاد کرد.

وی سپس با طرح این انتقاد‌ها تاکید کرد که هرگز فکر نمی‌کرده شاهد روی کار آمدن دولتی این چنین غیر مسئول در ایالات متحده آمریکا باشد.

«واکسن فریب‌کاری است»

تالار شهرداری موسیک، محلی که جو بایدن در آن سخنرانی می‌کرد برای نخستین بار به مکانی برای طرح سوال‌های مستقیم و بدون برنامه‌ریزی شده رای دهندگان تبدیل شد.

به‌رغم آن‌که همه‌گیری ویروس موضوع اصلی سخنرانی پنجشنبه شب جو بایدن نبود او با دوازده سوال در خصوص بحران کرونا و واکسن احتمالی بیماری کووید۱۹ روبرو شد.

نامزد دموکرات‌ها در خصوص وعده دونالد ترامپ برای توزیع واکسن کرونا تا هفته‌های آینده گفت که این سخنان «فریبنده» و برای انتخاب مجدد است و «آمریکایی‌ها نمی‌توانند به سخنان رئیس جمهوری اعتماد کنند.»

دونالد ترامپ در حالی روز چهارشنبه بار دیگر بر توزیع قطعی واکسن کرونا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده بود که بسیاری از کارشناسان پزشکی در دسترس بودن واکسن تا قبل از نیمه سال آینده میلادی را غیرممکن توصیف کرده‌اند.

سیاست خارجی و روسیه

سیاست خارجی بخشی دیگر از سخنان جو بایدن را تشکیل داد. وی در این بخش از سخنان خود وعده داد که حضور نظامی ایالات متحده آمریکا در خارج از کشور را کاهش دهد.

نامزد دموکرات‌ها همچنین در ادامه تاکید کرد که هرگونه تلاش از سوی یک قدرت خارجی برای تاثیرگذاری و یا مداخله در انتخابات ریاست جمهوری «نقض حاکمیت ایالات متحده» محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد که اگر پس از پیروزی در رقابت ماه نوامبر مشخص شد که روسیه برای دخالت و تاثیر‌گذاری در انتخابات تلاش کرده، به گونه‌ای عمل خواهد کرد که روس‌ها بهای این مداخله را بپردازند؛ و به گفته آقای بایدن این بها اقتصادی خواهد بود.

بایدن از کشور روسیه به عنوان یک «حریف» نام برد اما هنگامی که از وی در باره چین سوال شد چنین واژه‌ای را به کار نبرد. وی در عوض از چینی‌ها به عنوان رقیب یاد کرد و وعده داد که در جهت بهبود سیاست تجاری با چین گام بردارد.

آماده مناظره هستم

جو بایدن در این نطق گفت که با بررسی اظهارات آقای ترامپ خود را برای مناظره انتخاباتی آماده می‌کند و همچنین وعده داد که به عنوان یک افشا کننده واقعیات وارد میدان رقابت با ترامپ خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به سخنان پنجشنبه شب آقای بایدن گفت که برنامه و سوال‌های «نرم» اندرسون کوپر، مجری سی ان ان از او را دیده و تعجب کرده که چرا آنها اینگونه از او سوال نمی‌کنند.

آقای ترامپ همچنین با اشاره به مخاطبان و هواداران بایدن که برای شنیدن سخنرانی او با ماشین با سالن شهرداری موسیک آمده بودند گفت: «آنها ماشین دارند...این عجیب‌ترین چیزی است که من دیده‌ام.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«انتقال مسالمت‌آمیز قدرت» در هاله‌ای از ابهام؛ ترامپ: باید ببینیم چه پیش می‌آید!

هفت دلیل پیروزی احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات چیست؟

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟