نخست‌وزیر جدید ژاپن تعیین شد؛ سوگا جانشین آبه می‌شود

یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر آینده ژاپن
یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر آینده ژاپن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شینزو آبه، نخست وزیر کنونی ژاپن حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که به دلیل وضع سلامتی‌اش از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد.

آگهی

یوشیهیده سوگا با پیروزی در رای گیری حزب حاکم ژاپن جانشین شینزو آبه در مقام نخست وزیری این کشور خواهد شد.

او در انتخابات داخلی حزب لیبرال دموکرات ژاپن ۳۷۷ رای کسب کرد. دو رقیب یوشیهیده سوگا در مجموع ۱۵۷ رای به دست آوردند. شینزو آبه، نخست وزیر کنونی ژاپن حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که به دلیل وضع سلامتی اش از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

یوشیهیده سوگا هم اکنون ریاست دبیرخانه دولت ژاپن را که وظیفه اش ایجاد هماهنگی بین وزرا است برعهده دارد. پارلمان ژاپن قرار است روز چهارشنبه برای تعیین جانشین شینزو آبه رای گیری کند. پیروزی یوشیهیده سوگا در این رای گیری با توجه به اکثریت ائتلاف حاکم در پارلمان قطعی به نظر می رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شیگرو ایشیبا، وزیر دفاع پیشین و فومیو کیشیدا، وزیر خارجه سابق این کشور رقبای یوشیهیده سوگا برای رهبری حزب لیبرال دموکرات بودند. اعضای حزب لیبرال دموکرات در پارلمان ژاپن اجازه شرکت در رای گیری روز دوشنبه برای انتخاب جانشین شینزو آبه را داشتند.

یوشیهیده سوگا با وعده پیگیری سیاست های شینزو آبه که از سال ۲۰۱۲ میلادی قدرت را در ژاپن در دست دارد توانست حمایت هم حزبی هایش را به دست آورد. با این حال روند انتخاب جانشین شینزو آبه انتقادهای را در داخل و خارج از حزب لیبرال دموکرات برانگیخت. منتقدان بر این باور هستند که روند تعیین رهبر جدید حزب «غیر دموکراتیک» است.

یوشیهیده سوگا از مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا و تبعات اقتصادی آن به عنوان اولویت های خود در مقام نخست وزیری یاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزینه‌های احتمالی نخست وزیری ژاپن پس از شینزو آبه چه کسانی هستند؟

شینزو آبه: برای کاهش تنش با ایران از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد

تصویب قوانین جدید علیه جرایم جنسی در ژاپن؛ سن قانونی رابطه جنسی به ۱۶ سال افزایش یافت