نخست‌وزیر جدید ژاپن تعیین شد؛ سوگا جانشین آبه می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر آینده ژاپن
یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر آینده ژاپن   -   کپی رایت  AP Photo

یوشیهیده سوگا با پیروزی در رای گیری حزب حاکم ژاپن جانشین شینزو آبه در مقام نخست وزیری این کشور خواهد شد.

او در انتخابات داخلی حزب لیبرال دموکرات ژاپن ۳۷۷ رای کسب کرد. دو رقیب یوشیهیده سوگا در مجموع ۱۵۷ رای به دست آوردند. شینزو آبه، نخست وزیر کنونی ژاپن حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که به دلیل وضع سلامتی اش از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

یوشیهیده سوگا هم اکنون ریاست دبیرخانه دولت ژاپن را که وظیفه اش ایجاد هماهنگی بین وزرا است برعهده دارد. پارلمان ژاپن قرار است روز چهارشنبه برای تعیین جانشین شینزو آبه رای گیری کند. پیروزی یوشیهیده سوگا در این رای گیری با توجه به اکثریت ائتلاف حاکم در پارلمان قطعی به نظر می رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شیگرو ایشیبا، وزیر دفاع پیشین و فومیو کیشیدا، وزیر خارجه سابق این کشور رقبای یوشیهیده سوگا برای رهبری حزب لیبرال دموکرات بودند. اعضای حزب لیبرال دموکرات در پارلمان ژاپن اجازه شرکت در رای گیری روز دوشنبه برای انتخاب جانشین شینزو آبه را داشتند.

یوشیهیده سوگا با وعده پیگیری سیاست های شینزو آبه که از سال ۲۰۱۲ میلادی قدرت را در ژاپن در دست دارد توانست حمایت هم حزبی هایش را به دست آورد. با این حال روند انتخاب جانشین شینزو آبه انتقادهای را در داخل و خارج از حزب لیبرال دموکرات برانگیخت. منتقدان بر این باور هستند که روند تعیین رهبر جدید حزب «غیر دموکراتیک» است.

یوشیهیده سوگا از مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا و تبعات اقتصادی آن به عنوان اولویت های خود در مقام نخست وزیری یاد کرده است.