Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزینه‌های احتمالی نخست وزیری ژاپن پس از شینزو آبه چه کسانی هستند؟

ABE
ABE Copyright Eugene Hoshiko/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Eugene Hoshiko/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از کناره‌گیری غیرمنتظره شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن از قدرت نگاهی داریم به پنج سیاستمدارای که محتمل ترین جانشین های آبه خواهند بود.

آگهی

شینزو آبه روز جمعه اعلام کرد به‌دلیل بیماری از مقام نخست وزیری کناره گیری می کند و حالا سرزمین آفتاب سرخ در انتظار تعیین جانشینی برای این استعفای غیرمنتظره است.

اما چه کسانی می‌توانند جانشین آبه شوند و به عنوان بالاترین مقام سیاسی، کشور را اداره کنند.

نام پنج نفر به عنوان جایگزین شینزو آبه بیش از بقیه بیشتر شنیده می شود.

اولین نامزد احتمالی جانشینی شینزو آبه، تارو آسو، سیاستمدار ۷۹ ساله است که از سال ۲۰۱۲ تا امروز در راس وزارت خانه‌های مهمی از جمله اقتصاد و دارائی و معاون نخست وزیر بوده است.

AP Photo
ًآسوAP Photo

آسو پیش‌تر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن نیز بوده است.

هرچند در مقام یک تکنوکرات کارنامه قابل قبولی دارد اما در مقام یک سیاستمدار آن چنان که باید و شاید موفق نبوده است. یکی از مهم‌ترین اشتباهات او در سال ۲۰۱۳ بود. هنگامی که وی وزیر بهداشت بود برای کاهش بودجه درمان در یک سخنرانی در اظهارنظری نسنجیده اعلام کرد که شاید بهتر باشد برای تامین بودجه افراد سالخورده زودتر بمیرند. یا به عنوان مثال چند ماه پس از جنجال و رسوایی ناشی از این سخنان، در اظهارنظر دیگری گفت که شاید بهترباشد ژاپن برای اصلاح قانون اساسی همان روندی را در پیش بگیرد که آلمان هیتلری در پیش گرفت.

yushide Suga
sugayushide Suga

یوشیده سوگا دیگر نامزدی که شانس زیادی برای انتخاب شدن دارد. سوگا یکی از وفادارترین مشاوران شینزو آبه در سال‌های اخیربوده است.

او نقش پررنگی در سیاست ژاپن در یک دهه اخیر داشت و توانست آبه را پس از شکست تاریخی در سال ۲۰۰۷ بار دیگر به مقام نخست وزیری برساند.

سوگا در سال ۲۰۱۲ معاون استراتژیک آبه شد. سیاستمدار ۷۱ ساله در برهه‌های حساس نقش سخنگوی دولت را نیز برعهده گرفته است.

AP Photo
ishibaAP Photo

شیگرو ایشیبا کارشناس نظامی بخت دیگری است که می تواند هیات دولت را مدیریت کند. متخصص فناوری‌های نظامی، ایشیبا یکی از حامیان پروپاقرص موسیقی پاپ ژاپنی در دهه هفتاد میلادی نیز هست.

بانکدار سابق در ۶۳ سالگی یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپن محسوب می شود. قریب به ۴۰ سال است که او در پارلمان ژاپن نماینده مردم است.

ایشیبا هم چون شینزو آبه یکی از طرفداران تقویت هر چه بیشتر قدرت دفاعی ژاپن است. وی در سال ۲۰۱۷ با بالا گرفتن تنش‌ها بین کره شمالی و ژاپن، در پارلمان قانونی را پیشنهاد کرد که طی آن ممنوعیت تولید سلاح هسته‌ای در ژاپن برداشته می‌شد، هرچند این قانون رای لازم را نیاورد. او یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپنی است اما هیات رئیسه حزب لیبرال دموکرات بر سر انتخاب او توافق کامل ندارد.

AP Photo
Taro KonoAP Photo

چهارمین شانس جانشینی شینزو آبه، تارو کونو وزیر دفاع است.

کونو را در ژاپن به عنوان سیاستمدار اصلاح طلب از حزب لیبرال دموکرات می شناسند. هرچند که در سال‌های اخیر این سیاستمدار ۵۷ ساله محافظه کار شده و خبری از پروژه‌های اصلاح طلبانه او نیست. وی پست‌های مهمی در دولت آبه در سال‌های اخیرداشته است.

فارغ التحصیل دانشگاه جورج تاون آمریکا، تاور کونو بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ وزیر خارجه ژاپن هم بود. پدر او هم یکی از مشهورترین سیاستمداران ژاپن در دهه هشتاد و اوائل دهه نود میلادی بود.

AP Photo
Fumio KishidaAP Photo

فومیو کوشیدا، نفر آخر این فهرست ۵ نفره است. البته او بیشترین شانس را برای پست نخست وزیری دارد.

وزیر پیشین خارجه کشور آفتاب سرخ، کوشیدا یکی از مهم استراتژیست‌های حزب لیبرال دموکرات است اما هیچگاه در عرصه عمومی آن چنان که باید و شاید موفق عمل نکرده است چرا که از کاریزمای سیاستمداران بی‌بهره است.

نماینده مردم هیروشیما، ۶۳ ساله است و او را می توان عامل اصلی حضور باراک اوباما در ژاپن و سخنرانی تاریخی رئیس جمهوری آمریکا در هیروشیما دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر جدید ژاپن تعیین شد؛ سوگا جانشین آبه می‌شود

شینزو آبه از نخست وزیری ژاپن استعفا می‌دهد

پیام‌آوران صلح؛ درختانی که از بمب اتمی در هیروشیما جان سالم به در بردند