Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا از نقش پاکستان در روند گفتگوهای صلح افغانستان تقدیر کرد

مذاکره هیأت آمریکایی با فرماندهان ارتش پاکستان
مذاکره هیأت آمریکایی با فرماندهان ارتش پاکستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه ارتش پاکستان آمده است که هیأت آمریکایی در گفتگوهای خود با مقام‌های نظامی پاکستان گفته‌‌اند که بدون «حمایت‌های صمیمانه و بی قید و شرط» اسلام آباد، مذاکرات برای صلح در افغانستان آغاز نمی‌شد.

آگهی

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه در پاکستان از نقش اسلام آباد در كمك به آغاز مذاكرات میان طالبان و نمایندگان افغانستان قدردانی کرد.

گفتگوهای بین الافغانی از روز شنبه در دوحه، پایتخت قطرآغاز شده است. در نشست مقدماتی این مذاکرات، نمایندگان چند کشور دیگر از جمله وزیر خارجه آمریکا حضور داشتند.

آقای خلیل زاد پس از شرکت در نشست مقدماتی گفتگوهای بین الافغانی در قطر به همراه یک هیأت آمریکایی وارد پاکستان شد و با فرمانده ارتش این کشور دیدار و گفتگو کرد.

ارتش پاکستان گفته است که نماینده ویژه آمریکا در افغانستان از کمک‌های پاکستان برای دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان قدردانی کرده است. در بیانیه ارتش پاکستان آمده است که هیأت آمریکایی در گفتگوهای خود با مقام های نظامی پاکستان گفته‌اند بدون حمایت های «صمیمانه و بی قید و شرط» اسلام آباد، مذاکرات برای صلح در افغانستان آغاز نمی‌شد.

اسلام آباد همواره با رد نفوذ بیش از حد خود بر طالبان، گفته است برای رسیدن به صلح در افغانستان از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد. با این حال یک هیأت سیاسی طالبان در ماه گذشته برای گفتگو با مقام‌های پاکستانی، وارد این کشور شده بود.

برخی ناظران بین المللی معتقد هستند که اسلام آباد از گروه طالبان برای جلوگیری از گسترش نفوذ هند در افغانستان استفاده می کند اما اسلام آباد حمایت از طالبان را رد می کند.

پاکستان در سال ۲۰۱۵ میزبان نخستین گفتگوهای نمایندگانی از کابل و طالبان بود اما این مذاکرات با اعلام خبر درگذشت ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان ادامه نیافت.

با این حال آمریکا با تحت فشار قرار دادن پاکستان از این کشور خواست تا طالبان را برای مذاکره با مقام‌های آمریکایی و افغانستانی ترغیب کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو و نمایندگان دولت افغانستان برای مذاکرات بین الافغانی راهی دوحه شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد