تظاهرات سالانه جدایی‌طلبان کاتالونیا؛ آدمک پادشاه اسپانیا به آتش کشیده شد

هواداران استقلال کاتالونیا آدمک پادشاه اسپانیا را آتش زدند
هواداران استقلال کاتالونیا آدمک پادشاه اسپانیا را آتش زدند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برگزارکنندگان گردهمایی امسال از شرکت‌کنندگان خواسته بودند تا به دلیل همه‌گیری ویروس جدید کرونا فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

آگهی

هواداران استقلال کاتالونیا جمعه شب همزمان با روز ملی این منطقه آدمک فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا را آتش زدند.

صدها هزار طرفدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا طی سالهای گذشته همزمان با روز ملی این منطقه در بارسلون تظاهرات می کردند اما برگزارکنندگان گردهمایی امسال از شرکت کنندگان خواسته بودند تا به دلیل همه گیری ویروس جدید کرونا فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

مقامات دولت محلی کاتالونیا گردهمایی های بیش از ۱۰ نفر را برای جلوگیری از شیوع بیماری «کووید ۱۹» ممنوع کرده اند.

حدود ۵۰ هزار نفر در تظاهرات روز جمعه در بارسلون شرکت کردند. روز ملی کاتالونیا از سال ۲۰۱۲ به فرصتی برای قدرت نمایی هواداران جدایی کاتالونیا از اسپانیا تبدیل شده است. با این حال سال گذشته همزمان با شکاف در میان طرفداران استقلال کاتالونیا تعداد شرکت کنندگان در مراسم روز ملی کاتالونیا کمتر از سال های قبل بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

صدور احکام محکومیت برای ۹ تن از رهبران جدایی طلب کاتالونیا ماه اکتبر (مهر/آبان) سال گذشته منجر به اعتراض هایی خشونت بار در این منطقه شد.

رهبران جنبش استقلال طلبی کاتالونیا پس از شکست در تلاش خود برای جدایی از اسپانیا در سال ۲۰۱۷ در مورد راهبرد مناسب برای پیگیری اهداف خود اختلاف نظر پیدا کردند. کارلس پوجدمون، رئیس پیشین منطقه خودمختار کاتالونیا که به بلژیک رفته است از رویارویی با دولت مرکزی اسپانیا حمایت می کند. این در حالی است که اوریول جونکراس، معاون پیشین کارلس پوجدمون که اکنون در زندان به سر می برد از راهبرد مذاکره با مادرید طرفداری می کند.

تنش میان رهبران جدایی طلب کاتالونیا از ماه ژانویه سال جاری و پس از آنکه کیم تورا، رئیس کنونی منطقه کاتالونیا از برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد افزایش یافت. با این حال زمان برگزاری انتخابات زودهنگام کاتالونیا به دلیل همه گیری نوع جدید ویروس کرونا تاکنون مشخص نشده است.

AP Photo
تظاهرات هواداران جدایی کاتالونیا از اسپانیا با رعایت فاصله اجتماعیAP Photo

کیم تورا سال گذشته به دلیل سرپیچی از دستور مسئولان انتخاباتی اسپانیا به ۱۸ ماه انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. این حکم به دلیل عدم تمکین کیم تورا به برچیدن نشان جدایی طلبان از نمای خارجی ساختمات دولت محلی کاتالونیا صادر شد.

دیوان عالی اسپانیا قرار است هفته آینده درباره درخواست تجدیدنظر کیم تورا در حکم صادره تصمیم گیری کند. تائید حکم انفصال کیم تورا از سوی دیوان عالی اسپانیا باعث خواهد شد تا او ریاست دولت کاتالونیا را از دست بدهد. امری که می تواند منجر به بحران سیاسی جدیدی در کاتالونیا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان محلی کاتالونیا رئیس‌جمهور استقلال‌طلب را از نمایندگی عزل کرد

دیوان دادگستری اروپا مصونیت رهبر زندانی کاتالونیا را به رسمیت شناخت

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم