آشنایی با سلاطین ایرانی طراحی خودرو در اروپا

نادر فقیه زاده
نادر فقیه زاده Copyright ب ام و
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در میان طراحان معروف خودرو در اروپا سه طراح توانسته‌اند به شرکت‌های بزرگ راه پیدا کنند و در این شرکت‌ها بدرخشند

آگهی

در میان طراحان معروف خودرو در اروپا سه طراح ایرانی توانسته‌اند به شرکت‌های بزرگ راه پیدا کنند و در این شرکت‌ها بدرخشند.

نادر فقیه زاده طراح ارشد سابق شرکت ب ام و، یکی از ایرانیان موفق در صنعت خودرو جهان است او چندین مدل اصلی ب ام و از جمله سری شش را خلق کرده است.

وی را کریس بنگل طراح اسطوره‌ای ب ام و که در زمان حضورش طراحی این شرکت آلمانی متحول شده بود؛ کشف کرد.

در آن زمان نادر تازه تحصیل در زمینه طراحی را تمام کرده بود اما کریس بنگل به این جوان ایرانی که در کودکی به آلمان آمده بود، اعتماد کرد و نادر هم جواب او را با خلق یکی از خودروهای تاریخی ب ام و، یعنی سری شش داد.

سری شش در زمان خود یکی از نقاط عطف در صنعت خودروسازی جهان شد.

دیگر طراح بزرگ ایرانی در اروپا، هرمیداس اتابکی است. او هم در کودکی به فرانسه مهاجرت کرده بود.

وی گفته است:« در تهران و در مدرسه فرانسوی رازی درس خواندم و در سال 1975 برای تحصیلات به فرانسه آمدم.

در سال 1975 تا 1983 در آمریکا اقامت داشتم. به مدت چهار سال در دانشکده سی سی اس دیترویت در زمینه طراحی خودرو تحصیل می کردم.»

او پس از پایان تحصیلات به شرکت رنو ملحق می شود و در اولین کارش رنو کلیو را طراحی می کند. رنو در آن سال‌ها در بحران به سر می برد و پس از رنو پنج به دنبال یک خودرو اقتصادی کوچک بود. طراحی هرمیداس سبب دمیدن روح تازه‌ای در کالبد این شرکت شد.

او پس از طراحی چند خودرو دیگر آتلیه طراحی‌اش را راه می اندازد و برای شرکت‌های بزرگ مانند تویوتا، لامبورگینی و پژو خودرو طراحی می کند.

وی به سایت بیت ران گفته است یک آرزوی بزرگ دارد و دوست دارد یک خودرو ایرانی طراحی کند هرمیداس برای این آرزو به ایران سفر کرده بود ولی با شرکت ایران خودرو در نهایت به توافق نرسیده بود.

محمد حسین امینی یکتا دیگر طراح ایرانی است که در اروپا موفق بوده و توانسته از طریق دانشنامه تحصیلی خود وارد شرکت دایملر شود و برای شرکت اسمارت، خودرو طراحی کند.

سایت زومیت درباره وی نوشته است:«وی دانش‌آموخته‌ طراحی صنعتی خودرو از دانشگاه میلان ایتالیا است. تز پایان‌نامه‌ او، طرحی با مشخصات لامبورگینی به نام گانادور بود که علاوه بر کسب جوایز مختلف، شهرت زیادی به دست آورد و پای امینی یکتا را به تیم طراحی دایملر باز کرد. از نمونه کارهای اخیر او برای مرسدس بنز، می‌توان به کامیون مفهومی «اوربان ای‌تراک» (Urban etruck) و مدل مفهومی «ویژن ون» اشاره کرد که اعتبار خاصی برای او فراهم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از سلطان مرسدس بنز

تردید شرکت‌های فرانسوی برای بازگشت به ایران پس از لغو تحریم‌ها؛ توتال: برنمی‌گردیم

با خودروهای آینده بازار ایران آشنا شوید