Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تویوتا با قلب پراید؛ محصول جدید سایپا چگونه خودرویی است؟

خودرو شاهین سایپا
خودرو شاهین سایپا Copyright سایپا
Copyright سایپا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این پلت فرم جدید که در اصل حاصل ازدواج تویوتا یاریس با پراید است احتمالا آینده محصولات این شرکت را تا سال‌ها رقم خواهد زد.

آگهی

شرکت سایپا پس از توقف تولید پراید به دنبال عرضه طیف محصولاتی جدید است و یکی از این محصولات، خانواده خودروهای شاهین سایپاست.

اما شاهین از کجا آمده است؟

شاهین سایپا خودرویی است که احتمالا آینده شرکت سایپا را رقم خواهد زد. سایت بیت‌ران درباره اصالت این خودرو به استفاده از پلت‌فرم قدیمی تویوتا یاریس با موتور تقویت شده پراید اشاره کرده است.

شرکت ساپیا پس از توقف تولید پراید، روی دو مجموعه پلت‌فرم، خودروهای خود را می‌سازد. مجموعه اول، پلت‌فرم خودرو تیبا است. این خودرو برای اولین بار در زمان دولت احمدی نژاد با عنوان خودرو ملی سایپا معرفی شد. بعدها نشریات خودرویی ایران فاش کردند که طراحی بدنه این خودرو با همکاری شرکت‌های ایتالیایی انجام شده و پلت فرم آن هم ترکیبی از موتور تقویت شده پراید با برخی اجزای خودروهای پراید و کیا ریو است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سایپا با کمک شرکت اف‌ای‌وی آلمان، موتور پراید را کمی تقویت کرده و توان آن‌ را از ۶۰ به ۸۰ اسب بخار رسانده بود. سیستم تعلیق این خودرو هم ترکیبی بین پراید و ریو و گیربکس آن هم با تغییراتی همان پراید است.

پس از تیبا، شرکت سایپا در خودروهای کوییک و ساینا هم از همین پلت‌فرم استفاده کرد.

پس از برجام سایپا بیشتر به سمت همکاری با شرکت‌های چینی مانند برلیانس حرکت کرد و دل به آنها بست. رسانه‌های خودرویی ایران گزارش داده‌اند که پس از برجام، شرکت سایپا از طریق یک شرکت چینی به سمت خرید دانش فنی یکی از پلت فرم‌های قدیمی تویوتا با نام یاریس رفت. این پلت‌فرم متعلق به سال ۲۰۰۰ میلادی است که سایپا تعییراتی در آن داده و نام آن را اس پی ۱۰۰ گذاشت. سایپا قصد داشت برای قوای محرکه از یکی از موتورهای شرکت برلیانس چین استفاده کند.

با خروج آمریکا از برجام شرکت برلیانس هم ایران را ترک کرد و سایپا بی موتور ماند. این شرکت اما دست به تقویت موتور پراید زد. سایپا یکبار موتور پراید را برای تیبا تقویت کرده بود و پس از این تقویت دوباره با استفاده از توربوشارژ، قدرت این موتور را افزایش داد و به ۱۰۸ اسب بخار رساند. البته این موتور تکنولوژی قدیمی دارد و برای مثال هنوز هشت سوپاپ است، یعنی هر سیلندر به جای چهار سوپاپ، دو سوپاپ دارد عاملی که سبب می‌شود راندمان موتور پایین باشد.

هم اکنون موتورهای توربو با چنین حجمی (۱۵۰۰ سی سی ) با توربو ۱۶۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. موتورهای کوچک فورد با نیم لیتر حجم کمتر مشابه موتور سایپا قدرت تولید می‌کنند.

گذشته از قوای محرکه، سایپا ادعا می‌کند پلت‌فرم خریداری شده را توسعه داده است هنوز هیچ مرکز معتبری نتایج تست تصادف این خودرو را منتشر نکرده است؛ اما تویوتا یاریس در زمینه ایمنی در حد متوسط قرار داشت ولی یکی از مشکلاتی که برخی رسانه‌ها به آن اشاره کرده‌اند تعادل پایین این خودرو است. در یکی از برنامه‌های معروف تلوزیونی بریتانیا با نام دنده پنج، این خودرو با یک مانور به راحتی چپ می‌شود.

سایپا روی این پلت‌فرم، در گام اول خودرو سدان شاهین و پس از آن کراس اوور شاهین را عرضه می‌کند. سایت اسب بخار گزارش داده است که سایپا قصد دارد برای کراس اوور شاهین سه مدل موتور استفاده کند. موتور اول هشت سوپاپ توربو با قدرت ۱۰۸ اسب بخار، موتور دوم ۱۶ سوپاپ بدون توربو با قدرت ۱۱۴ اسب بخار و موتور سوم ۱۶ سوپاپ توربو با قدرت ۱۴۸ اسب بخار است.

این پلت فرم جدید که در اصل حاصل ازدواج تویوتا یاریس با پراید است احتمالا آینده محصولات این شرکت را تا سال‌ها رقم خواهد زد و سایپا خودروهای خود را در سایز بی و سی و در کلاس‌های هاچ بک، سدان و کراس اوور روی این پلت فرم تولید خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با خودروهای آینده بازار ایران آشنا شوید

رونمایی از رنو۵ الکتریکی به عنوان نماد تلفیق نوستالژی و نوآوری؛ خودروی برتر سال ۲۰۲۴ هم معرفی شد

فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی مدیر عامل سابق رنو-نیسان را صادر کرد