تولید محصولات رنو و پژو بدون حضور آن‌ها در ایران

تولید محصولات رنو و پژو بدون حضور آن‌ها در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که شرکت‌های خودروسازی رنو، پژو و سیتروئن، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران را ترک کرده‌اند، شرکت‌های خودروساز داخلی سعی دارند محصولات این شرکت ها را خود در ایران تولید کنند .

آگهی

در حالی که شرکت‌های خودروسازی رنو، پژو و سیتروئن، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران را ترک کرده‌اند، شرکت‌های خودروساز داخلی سعی دارند محصولات این شرکت ها را خود در ایران تولید کنند .

بهزاد اعتمادی قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران امروز شنبه ۲۵ خرداد، در نشستی خبری گفته است :« ادامه تولید تندر-۹۰ با موتور جدید، تعمیق داخلی‌سازی و همچنین تجاری‌سازی خودروهای ناقص انجام می شود.»

رنو در سال ۱۳۹۷ فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق کرد. تندر ۹۰ که نسل اول داچیا لوگان محسوب می شود تحت لیسانس رنو و توسط شرکت رنو پارس در دو شرکت ایران خودرو و سایپا تولید می‌شد.

۵۱ درصد سهام رنو پارس در اختیار رنو بود و ۶۰ درصد قطعات این خودرو هم توسط سازندگان ایرانی و ۴۰ درصد آن توسط قطعه سازان رنو تامین می شد. حالا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که مدیریت صنایع خودرو سازی دولتی ایران را بر عهده دارد خبر از تولید این خودرو با وجود خروج رنو از ایران داده است.

رنو تا کنون نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است. تولید تندر ۹۰ و دیگر محصولات رنو مدتی است که در ایران قطع شده است. رنو پیش از خروج آمریکا از برجام قصد حضور مستقل را در بازار ایران داشت.

محصولات این شرکت مانند ساندرو و تندر ۹۰( لوگان) در ایران قدیمی شده بودند و این شرکت برای تولید نسل جدید محصولات شرکت داچیا در ایران یک سرمایه گذاری مستقل مستقیم انجام داد. کارخانه داچیا رومانی زیر مجموعه رنو و بازوی ساخت خودروهای ارزان قیمت این شرکت است.

محصولات داچیا رومانی در ایران با برند رنو عرضه می شوند. با خروج آمریکا از برجام شرکت های اروپایی از ترس تحریم، همکاری خود را با شرکت های ایرانی قطع کردند. این یکی از اولین شوک ها به بازار خودرو ایران بود. با قطع عرضه محصولات شرکت های اروپایی در ایران که مهمترین آن محصولات رنو بود، افزایش قیمت اتومبیل های این شرکت ها شروع شد.

بیشتر بخوانید :

شرکت پژو هم پس از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵، شرکت مشترکی با نام ایکاپ را با سرمایه گذاری مساوی ایران خودرو و پژو شکل داد و در نظر داشت، سه محصول جدید پژو یعنی مدل های ۲۰۰۸، ۲۰۸ و ۳۰۱ را در ایران با درصد بالای داخلی سازی تولید کند.

تولید پژو ۲۰۰۸ آغاز شده بود اما پس از خروج آمریکا از برجام این شرکت ایران را ترک کرد و تولید این محصول در ایران متوقف شد. پژو ۲۰۰۸ پلت فرم مشابهی با پژو ۳۰۱ دیگر محصول پژو در ایران داشت. شرکت پژو در زمان همکاری با ایران خودرو اطلاعات فنی این محصولات را در اختیار شرکت ایرانی قرار داده بود و قطعه سازان داخلی خود را آماده می کردند تا قطعات این محصولات را تولید کنند.

پس از خروج پژو از ایران، شرکت ایران خودرو با داشتن اطلاعات فنی و همکاری با برخی شرکت های چینی قصد دارد این محصول را در ایران تولید انبوه کند. روزنامه دنیای اقتصاد و برخی رسانه های ایران هم سال گذشته از تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ خبر داده بودند. 

منصور منصوری مدیرعامل ساپکو (شرکت تامین کننده قطعات ایران خودرو) دو هفته پیش (۱۲ خرداد) از دریافت تاییدیه خودکفایی ۶۰ درصدی پژو ۳۰۱ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

وی در توضیحاتی گفت:« پلت‌فرم این محصول مبنایی برای تولید و عرضه چهار خودروی دیگر توسط ایران خودرو خواهد بود.»

سیتروئن هم روند مشابه پژو را با شرکت سایپا پیش از خروج آمریکا از برجام پیگیری می کرد و حتی توانست در سال ۱۳۹۶ نیمی از سهام کارخانه سایپا را در کاشان بخرد تا محصولات خود را که اولین آن سیتروئن سی ۳ بود، در این شرکت تولید کند. اما پس از خروج آمریکا از برجام تولید این خودو هم نیمه کاره رها شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادغام رسمی فیات - کرایسلر و پژو؛ استلانتیس چهارمین غول خودروسازی دنیا شد

آیا پراید متوقف می شود؟

نصب سامانه ایمنی سرعت در خودروهای اتحادیه اروپا اجباری شد