مقام امنیتی آمریکا: خواستند ارزیابی اطلاعاتی را به ‌سود ترامپ دستکاری کنم

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس آقای مورفی از وی خواسته به‌جای بررسی مداخلهٔ روسیه در انتخابات پیش رو، بر گزارش‌هایی تأکید کند که نقش ایران و چین را در این رابطه پررنگ می‌کنند.

آگهی

یک کارمند امنیتی سابق ایالات متحده با طرح شکایتی اعلام کرد که مقام‌های ارشدش پیوسته از وی خواسته‌‌اند تا گزارش‌ها و ارزیابی‌های اطلاعاتی را به‌گونه‌ای دستکاری و ارائه کند که مشکلی برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور پیش نیاید.

برایان مورفی، کارمند ارشد پیشین وزارت امنیت ملی آمریکا اعلام کرد بخشی از این اطلاعات به مداخلهٔ روسیه در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و نیز خطر روز افزون سفیدپوستان نژادپرست در این کشور مربوط بوده است.

آقای مورفی همچنین گفته است که رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به‌واسطهٔ رئیس آقای مورفی از وی خواسته تا به‌جای بررسی مداخلهٔ روسیه در انتخابات پیش رو، بر گزارش‌هایی تأکید کند که نقش ایران و چین را در همین رابطه پررنگ می‌کنند. آنها همچنین از وی خواسته‌اند تا آن دسته از گزارش‌های اطلاعاتی را برجسته کند که نشان می‌دهند بی‌نظمی‌های داخلی این کشور، حاصل مداخلهٔ گروه‌های سیاسی چپ‌گراست.

تحلیل‌گر ارشد وزارت امنیت ملی آمریکا همچنین گفته است که رؤسای سابقش به وی دستور داده‌ بودند که ارزیابی اطلاعاتی را طوری تنظیم کند که با ادعای دولت فعلی، مبنی بر اینکه «تروریست‌های زیادی از مکزیک به آمریکا می‌آیند» جور باشد. اما وی در این موارد به مقامات بالادست خود گفته است که چنین کاری «استفادهٔ نادرست یک برنامهٔ اطلاعاتی» است و «جرم» به‌شمار می‌رود و با گفتن این که چنین اقداماتی به سانسور اطلاعاتی می‌انجامد از انجام آنها سر باز زده است.

کاخ سفید این اتهامات را رد کرده است. سارا متیوز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «آقای اوبرایان هرگز به‌دنبال این نبوده که نقطهٔ تمرکز جامعهٔ اطلاعاتی کشور را از خطراتی که در کمین انسجام انتخاباتی ماست منحرف کند.» و افزود:«‌هر ادعای مخالف این، ازسوی یک کارمند پیشین ناراضی، غلط و افتراست.»

آقای مورفی که پیش از فعالیت در وزارت امنیت ملی آمریکا، عضو تفنگداران دریایی و پلیس فدرال بوده، ماه اوت، و در پی شکایتش از مقامات ارشد خود، از سِمتش در دفتر ویژهٔ تحلیل اطلاعات وزارت امنیت ملی کنار گذاشته شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ابله» در برابر «بزدل»؛ ترامپ و بایدن در روز کارگر به هم تاختند

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد