آمادگی برای شرایط اضطراری؛ آژیر خطر پس از ۳۰ سال در سراسر آلمان به صدا در آمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رزمایش شهری در آلمان
رزمایش شهری در آلمان   -  کپی رایت  AP Photo

برای اولین بار از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۱، مقامات این کشور اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری برای آمادگی حوادث غیرمترقبه کردند.

روز پنجشنبه ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) راس ساعت ۱۱ صبح دولت‌های ایالتی زنگ هشدار را از بلندگوهای نصب‌شده روی خودروهای مخصوص و همچنین تابلوی‌های تبلیغاتی دیجیتالی در سطح شهرها پخش کردند.

همزمان برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با قطع برنامه‌های خود پیامی دولتی را پخش کردند و بر روی تمامی موبایل‌ها نیز پیام هشداری واحد ارسال شد.

این رزمایش شهری ۲۰ دقیقه طول کشید و پس از آن بار دیگر وضعیت عادی اعلام شد.

بنابر اعلام اداره امداد و حفاظت بلایای آلمان، این رزمایش با هدف تست سیستم‌های هشدار و آماده‌سازی مردم برای موقعیت‌های اضطراری سازماندهی شده بود تا به وقت فجایع طبیعی یا حوادث هسته‌ای افراد بدانند چه کاری باید انجام دهند.

کریستوف اونگر، رئیس این سازمان گفت: «هشدار یکی از مهم‌ترین اجزای نظام حفاظت شهری است. در موقعیت‌های خطرناک مردم عمدتا به آنچه از قبل می‌دانند و یاد گرفته‌اند تکیه می‌کنند و این دقیقا همان دانشی است که ما سعی می‌کنیم توسعه‌اش بدهیم.»

نتایج اولیه از رزمایش شهری نشان می‌دهد شمار قابل توجهی از مردم به دلیل ترافیک همزمان خطوط تلفنی پیام هشدار را از طریق موبایل‌هایشان دیر دریافت کرده‌اند. همچنین شماری از تابلوهای تبلیغاتی نیز با وجود پایان زمان رزمایش، به پخش هشدار ادامه دادند.

شورای وزیران آلمان قصد دارد قانونی را به تصویب برساند که به موجب آن دومین پنجشنبه سپتامبر هر سال به برگزاری رزمایش شهری اختصاص یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید