سوئد برای جنگ احتمالی با روسیه کتابچه آموزشی منتشر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 EU faces Russian threat
EU faces Russian threat   -  کپی رایت  EURONEWS

دولت سوئد برای آموزش شهروندانش برای مقابله احتمالی با حمله نظامی روسیه، یک کتابچه آموزشی منتشر کرد. 

در حالی که احتمال برخورد نظامی میان کشورهای اروپایی و روسیه از زمان فروپاشی شوروی سابق تاکنون به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته، دولت سوئد برای چهار میلیون و هفتصد هزار خانوار این کشور کتابچه‌های آموزشی برای «آمادگی در برابر بحران یا یک مخاصمه مسلحانه» را ارسال می‌کند. 

به گزارش رسانه‌های محلی، مبارزه با حملات سایبری و تروریستی و همچنین چگونگی تامین نیازهای اولیه (آب، غذا و گرما) از جمله بخش‌های این جزوه آموزشی هستنتد. 

بیشتر بخوانید: 

آیا هراس از توسعه طلبی و حمله سایبری روسیه توجیه پذیر است؟

صف آرایی روسیه و سوئد در جزیره گوتلاند 

این سیاست دولت، پس از بازگشت خدمت سربازی اجباری و برگزاری بزرگترین رزمایش ربع قرن اخیر در سال گذشته،  نشانه‌ای جدید از نگرانی‌های امنیتی در این کشور آرام اسکاندیناوی است.  

با وجود آنکه در این کتابچه اشاره‌ای به نام دشمن احتمالی نشده، اما همه شواهد حاکی از آن است که اگر قرار باشد سوئد در معرض حمله خارجی قرار بگیرد، این حمله از ناحیه کشوری غیر از روسیه نخواهد بود. از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای و نرم‌افزاری روسیه نسبت به افکار عمومی کشورهای اروپایی، بسیاری از رهبران اسکاندیناوی احساس خطر کرده اند. در سوئد که عمدتا به اتخاذ سیاست‌های بی‌طرفانه در قبال بحران‌های بین‌المللی مشهور است، دست‌کم چهار حزب خواستار الحاق به ناتو شده اند.

بیشتر بخوانید: 

پوتین کریمه را جزیی از خاک روسیه خواند

old War advice on how to prepare for outbreak of war

با این همه کریستینا اندرسون، مدیر مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه سوئد می‌گوید که انتشار این جزوه‌ها تنها برای آمادگی در برابر یک مخاصمه مسلحانه نیست: «تمام جامعه باید برای مواجهه با یک درگیری نظامی یا غیر نظامی آشنا شود. در ۲۵-۳۰ سال گذشته یا بیشتر از آن، در سوئد حتی از آمادگی همه نیروها یا وضعیت اضطراری جدی هم حرفی نزده‌ایم. شناخت و آمادگی در برابر چنین شرایطی در سوئد بسیار کم است.»

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید