Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از بیانیهٔ سیاسی تا درام مخاطب‌پسند؛ منتقدان دربارهٔ خورشید مجیدی چه گفتند؟

خورشید، آخرین ساختهٔ مجید مجیدی
خورشید، آخرین ساختهٔ مجید مجیدی Copyright celluloid dreams
Copyright celluloid dreams
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقد ایندی‌وایر خورشید را فیلم پرکششی دربارهٔ کودکان فقیر و معلم درستکار بر می‌شمارد که اگر در آمریکای دههٔ ۸۰ ساخته شده بود، احتمالا رابین ویلیامز نقش او را بازی می‌کرد.

آگهی

نمایش فیلم خورشید، ساختهٔ تازهٔ مجید مجیدی کارگردان نامدار ایرانی، در جشنوارهٔ فیلم ونیز توجه مخاطبان و به‌ویژه منقدان خارجی را به این فیلم جلب کرده است. مطلب زیر نگاه مختصری به نظر منتقدان دربارهٔ این فیلم دارد.

خورشید داستان علی ۱۲ ساله‌ و سه رفیق اوست که ناگزیرند برای گذران زندگی کار و گهگاه دزدی کنند. آنها تصمیم می‌گیرند برای برای عملی کردن نقشه‌ پولدارشدن‌شان در مدرسهٔ خورشید ثبت نام کنند، مدرسه‌ای که مخصوص آموزش کودکان خیابان است.

celluloid dreams
جواد عزّتی و روح‌الله زمانی در «خورشید» ساختهٔ مجید مجیدیcelluloid dreams

پیتر دبروژ، منقد ورایتی با اشاره به این که «بچه‌های آسمان» مجیدی یکی از بهترین فیلم‌های سدهٔ بیستم با موضوع کودکان بوده، می‌گوید فیلمساز با تقدیم فیلم تازه‌اش به ۱۵۲ میلیون کودکِ کار در جهان، از همان ابتدا می‌گوید که بیانیه‌ای سیاسی برای مخاطبش دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دبروژ می‌نویسند این ساختهٔ مجیدی داستان بچه‌هایی را روایت می‌کند که «چالش‌های کوچک آنها در ذهن خودشان به‌اندازهٔ کوهی بزرگ می‌نماید.» و می‌افزاید که خورشید، با وجود مشکلات کوچکی در روایت، خوش سروظاهرتر از ساخته‌های قبلی کارگردانی است که کارنامه‌اش را به «نئورئالیسم اخلاق‌گرا اختصاص داده است.»

منتقد ورایتی بازی روح‌الله زمانی در نقش علی را تماما باورپذیر می‌بیند اما معتقد است تماشاگران می‌توانند ماجرا را حدس بزنند چون مجیدی چندان اهل پیچیده‌سازی نیست.

celluloid dreams
روح‌الله زمانی در «خورشید»، ساخته مجید مجیدیcelluloid dreams

نیکلاس باربر، منتقد نشریهٔ آنلاین ایندی‌وایر نیز فیلم تازهٔ مجید مجیدی را می‌ستاید و آن را یک داستان «دیکنزوارِ مخاطب‌پسند» ارزیابی می‌کند. او خورشید را فیلمی پرکشش دربارهٔ کودکان فقیر و معلم درستکاری (جواد عزّتی) بر می‌شمارد که «اگر در آمریکای دههٔ ۸۰ ساخته شده بود، احتمالا رابین ویلیامز نقشش را بازی می‌کرد.»

او نیز سکانس پر افت‌وخیز دزدی بچه‌ها در ابتدای فیلم را می‌ستاید،‌ و از کاراکتر هاشم (علی نصیریان)، خلافکار کفتربازی که تهدیدهای خونسردانه دارد تعریف می‌کند. و دربارهٔ سکانسی که علی در آن به دنبال گنج، زیر مدرسه تونل می‌کند، به طنز می‌نویسند افرادی که از فضای بسته می‌ترسد نباید این فیلم را ببیند.

اما باربر تأکید می‌کند که خرده‌روایت‌های زیادی که در زمان ۹۹ دقیقه‌ای فیلم گنجانده شده، گاه چنان بی‌ربط‌ اند که تماشاگر متوجه نمی‌شود چه پیش آمده است. پخش‌کنندگان خارجی فیلم خورشید احتمالا از آن رو عنوان «بچه‌های آفتاب» را برای آن انتخاب کرده‌اند که برای مخاطب یادآور شاهکاری چون «بچه‌های آسمان» باشد.

celluloid dreams
مجید مجیدی، پشت صحنهٔ «خورشید»celluloid dreams

دبورا یانگ، منتقد هالیوود ریپورتر می‌نویسد مجیدی، با مضمون کودکان بی‌بضاعت فیملهایی خیره‌کننده‌ و احساس‌برانگیز ساخته و خورشید یکی از آن فیلم‌هاست و پیش‌بینی می‌کند که این فیلم در جشنوارهٔ ونیز امسال پیشتاز باشد.

او نیز مانند دیگر منقدان بر پیشینهٔ دشوار و نقش‌آفرینی‌های خیره‌کنندهٔ نوجوانان نابازیگر فیلم انگشت می‌گذارد و از کاراکتر معلم خوب آن نیز تمجید می‌کند.

مرتضی کوه‌مسکن، منتقد نشریهٔ سلام نو در ایران نیز به استفادهٔ هوشمندانهٔ مجیدی از نور برای بیان حال و احساس شخصیت‌هایش اشاره می‌کند و نیز نقش فیلم‌نامهٔ قوی کار را که به یاری نیما جاویدی نوشته شده برجسته می‌کند. وی تنها نقطه ضعف فیلم را خرده‌روایت‌های پایانی آن می‌داند.

فیلم خورشید موفق شد جایزهٔ بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامه را از سی‌وهشتمین جشنوارهٔ فیلم فجر دریافت کند و شرکت پخش‌کنندهٔ این فیلم اکنون به‌‌دنبال کسب مجوز نمایش آن در ایالات متحده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خورشید، ساخته مجید مجیدی؛ قصه کودکان کار ایران بر پردهٔ جشنوارهٔ ونیز

جشنواره ویتره؛ نگاه ویژه فرانسوی‌ها به سینمای ایران

اعتراض کشورهای سنی به فیلم «محمد» ساخته مجید مجیدی