Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خورشید، ساخته مجید مجیدی؛ قصه کودکان کار ایران بر پردهٔ جشنوارهٔ ونیز

مجید مجیدی در جشنوارهٔ ۲۰۲۰ ونیز
مجید مجیدی در جشنوارهٔ ۲۰۲۰ ونیز Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم موفق می‌شود بی‌آنکه تنها راوی بدبختی‌های کودکان کار ایران باشد، تصویری روشن از آنها در ایران ترسیم کند و بر حقوق انسانی این نوجوانان انگشت بگذارد.

آگهی

خورشید، تازه‌ترین ساختهٔ مجید مجیدی،‌ کارگردان نامدار ایرانی روز یکشنبه در جشنوارهٔ ونیز ایتالیا روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان روبرو شد.

خورشید داستان کودکان کار را در ایران روایت می‌کند. علی و دوستانش ناگزیرند برای درآوردن خرج خانواده سخت کار کنند و گاه کلکی سوار می‌کنند تا پول ناچیزی به‌جیب بزنند. اما ماجرا از آنجا پیچیده می‌شود که این نوجوانان برای عملی کردن نقشه‌ پولدارشدن‌شان ناچار می‌شوند در مدرسهٔ خورشید ثبت نام کنند، مدرسه‌ای که مخصوص آموزش کودکان خیابان است.

به‌نوشتهٔ خبرگزاری فرانسه، این فیلم که با عنوان «بچه‌های خورشید» در جشنوارهٔ ونیز به نمایش درآمده، موفق می‌شود بی‌آنکه فقط راوی بدبختی‌های کودکان کار باشد، تصویری روشن از آنها در ایران ترسیم کند و بر حقوق انسانی آنها انگشت بگذارد.

کارگردان فیلم خود در گفتگویی در حاشیهٔ جشنواره با اشاره به اینکه امروز ۱۵۲ میلیون کودک و نوجوان در جهان کار می‌کنند، تأکید می‌کند که فیلمش اثری برای مقابله با این معضل اجتماعی است که نه تنها ایران بلکه دنیا را گرفتار کرده است.

آسیوشیتد پرس
مجید مجیدی، کارگردان خورشید در کنار جواد عزتی و شمیلا شیرزاد بازیگران فیلم. ونیز ۲۰۲۰آسیوشیتد پرس

مجیدی که با فیلم بچه‌های آسمان، با موضوع دغدغه‌های نوجوانی از طبقهٔ فرودست، نامزد دریافت اسکار شد، معتقد است نمی‌توان امیدوار بود که با تحولات سیاسی و اقتصادی تغییری اساسی در وضعیت این کودکان پدید بیاید، اما می‌توان به اینها کمک کرد تا صدای خود را در جامعه پیدا کنند.

علی نصیریان،‌ طناز طباطبایی و جواد عزتی از جمله بازیگران نامداری هستند که در کنار نوجوانان نابازیگر این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند.

فیلم خورشید که برای بردن شیر طلایی هفتادوهفتمین جشنوارهٔ فیلم ونیز در بخش مسابقه این جشنواره حضور دارد، پیش از این جایزهٔ بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه را از سی‌هشتمین جشنوارهٔ فیلم فجر دریافت کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت دهه از تصویب قطعنامه «لغو برده داری» گذشت اما میلیون‌ها نفر استثمار می‌شوند

از بیانیهٔ سیاسی تا درام مخاطب‌پسند؛ منتقدان دربارهٔ خورشید مجیدی چه گفتند؟

نورپردازی خیال‌انگیز و هنری در آلپ ایتالیا با هدف آگاهی‌بخشی درباره تغییرات اقلیمی