Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه چه کسانی هستند؟

تظاهرات ضد ماسک در پاریس
تظاهرات ضد ماسک در پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورو نیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویژگی مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه که انتظار می رفت جوان و از طبقه متوسط باشند، این بار متفاوت است.

آگهی

یک پژوهش در بنیاد «ژان ژورس» به بررسی ویژگی های مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه پرداخته است.

بنیاد «ژان ژورس» روز دوشنبه اولین تحقیق خود را درباره اعضای یک جنبش نوپا در فرانسه منتشر کرد که مخالف استفاده از ماسک در محیط های عمومی هستند. بر اساس این پژوهش، اعضای این جنبش نوپا افرادی با مدرک تحصیلی بالاتر از حد متوسط، مخالف قواعد ساختاری، حامی نظریه توطئه و زنان هستند.

اگر در آلمان یا بریتانیا مخالفان استفاده اجباری از ماسک در محیط های عمومی توانستند هزاران یا ده‌ها هزار نفر را گردهم آورند اما در فرانسه این جنبش در اواخر ماه اوت فقط توانست تعداد معدودی را دور هم جمع کند.

آنتوان بریستیل، پژوهشگر علوم انسانی کوشیده تا با استفاده از پرسشنامه ای که از طریق اینترنت میان جامعه آماری اش پخش کرده است، ویژگی‌های مخالفان استفاده از ماسک را توضیح دهد. به اعتقاد او پایه مخالفت این افراد، جنبه آزادی خواهانه دارد.

این جنبش که در آمریکا ریشه دارد از لیبرالیسم دفاع می‌کند. طرفداران این جنبش با رد دخالت دولت در اقتصاد از آزادی های اخلاقی که خود را در ازدواج افراد هم‌جنس نشان داده است دفاع می‌کنند.

پژوهش هایی که در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که طرفداری از نظریه‌های آزادی خواهی با سطح مدرک تحصیلی و حقوق افراد افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه که انتظار می رفت جوان و از طبقه متوسط باشند، این بار متفاوت است. مخالفت با برنامه‌های دولت ها و طرفداری از نظریه‌های توطئه، دو ویژگی است که در بین جوانان و طبقه متوسط جامعه بیشتر دیده می‌شود.

اما این پژوهش نشان می‌دهد که ۶۳ درصد زنانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، مخالف استفاده از ماسک هستند. از سوی دیگر میانگین سن مخالفان استفاده از ماسک در این پرسش‌نامه ۵۰ سال و سطح تحصیلی‌شان به طور متوسط از فوق دیپلم بالاتر است.

همچنین این پژوهش نشان می‌دهد که جایگاه اجتماعی افرادی که مخالف استفاده از ماسک زدن در فرانسه هستند بالا است، به گونه‌ای که ۳۶ درصد آنان را مدیران و کارمندان عالی رتبه تشکیل می‌دهند. این در حالی است که افراد مورد اشاره فقط ۱۸ درصد جمعیت فرانسه را تشکیل می‌دهند.

در مقابل کارگران و کارمندان عادی ۲۳ درصد افراد مخالف استفاده از ماسک را تشکیل می‌دهند؛ یعنی نصف درصد واقعی اشان از جمعیت فرانسه.

ویژگی دیگری که در این پژوهش خودنمایی می‌کند، گرایش مخالفان استفاده از ماسک به عقاید راست است، به گونه‌ای که ۳۶ درصد خود را چپ و ۴۶ درصد خود را راست معرفی کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه؛ ۱۰۰ یورو بدهید تا نتیجه «تست رایگان کرونا» را زودتر بگیرید

آغاز جشنواره ونیز؛ از ماسک‌های کرونایی تا ماسک‌های ونیزی

مبارزه سخت برای کسب اکثریت در فرانسه؛ مافوق سابق ماکرون: دوران ماکرونیسم به سر رسیده است