Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران: موضوع بدهی بریتانیا ربطی به پرونده زاغری ندارد

نازنین زاغری
نازنین زاغری Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این برخی مقامات ایرانی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه به پیوند میان موضوع پرداخت بدهی بریتانیا با پرونده زاغری اشاره کرده‌اند.

آگهی

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اعلام پذیرش بدهی بریتانیا گفته است که این موضوع ربطی به پرونده نازنین زاغری ندارد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه شنبه ۱۵ شهریور درباره انتشار خبری مبنی براین که دولت بریتانیا بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک‌های چیفتن در زمان شاه تأیید کرده و نیز پیوند موضوع پرداخت بدهی با آزادی نازنین زاغری، زندانی دو تابعیتی ایرانی گفت: «دولت انگلیس یک بدهی قطعی ۴۰ ساله به ایران دارد و تفاوتی نمی‌کند که این بدهی را یک مقام دولت انگلیس بپذیرد یا نه.»

وی گفت: «جمهوری اسلامی ایران از کانال‌های مختلف و در تمامی گفتگوهایی که با طرف انگلیسی داشته، تاکید کرده است که این بدهی قطعی را باید دولت انگلیس پرداخت کند و این ربطی به هیچ موضوع دیگری ندارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساعاتی پیش از اظهار نظر رسمی وزارت خارجه ایران، دولت بریتانیا برای نخستین رسما پذیرفته بود که حدود ۴۰۰ میلیون پوند بابت تحویل ندادن تانک‌های چیفتن سفارش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بدهکار است. ایران در سال ۱۳۵۰ قرارداد خرید هزار و ۵۰۰ دستگاه تانک چیفتن و خودروی زرهی را با بریتانیا بست، اما این تانک‌ها هرگز تحویل داده نشد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای خانم زاغری نوشته است که این کشور فعالانه بدنبال راه حلی قانونی برای پرداخت بدهی خود به ایران است. پیش از این برخی مقامات ایرانی به پیوند میان موضوع پرداخت بدهی بریتانیا با پرونده زاغری اشاره کرده‌اند. از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه مهر ماه سال گذشته گفته بود فیلیپ هموند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا به او پیشنهاد کرده در ازای تسویه یک بدهی ۴۰ ساله لندن به تهران برای آزادی نازنین زاغری نزد مقام‌های ارشد ایرانی پادرمیانی کند.

نازنین زاغری راتکلیف، تبعه ایرانی بریتانیایی در تاریخ ۱۵ فروردین ۹۵، هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه امام خمینی به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی شد، اتهامی که خانم زاغری آن را رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همسر نازنین زاغری از دولت بریتانیا خواست در برابر اتهام‌های تازه از او حمایت کند

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت

صادق زیباکلام هم به زندان افتاد،درست در روزی که قراربود از کتاب «چرا شما را نمی گیرند» رونمایی کند!